MIASTO
Komórki macierzyste oddamy za darmo
W Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym podpisana została umowa dotycząca powołania Publicznego Banku Komórek Macierzystych. Realizowana inicjatywa jest pierwszą tego typu w kraju.
Dotąd krew pępowinową, która jest źródłem komórek macierzystych można było pobrać ale odpłatnie. W województwie świętokrzyskim ta sama usługa i przechowywanie komórek odbywać się będzie za darmo, ponieważ działalność banku przy Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim sfinansowana zostanie z funduszy wojewódzkich.
Zanim stwierdzono przydatność krwi pępowinowej w medycynie, była ona traktowana jak zwykły odpad medyczny i wraz z łożyskiem trafiała do utylizacji. Teraz można ją przechowywać długoterminowo bez utraty jej wartości, czyli komórek macierzystych. Dzięki komórkom macierzystym jest możliwe leczenie nowotworów narządowych, układu krwiotwórczego czy chorób dziedzicznych.
- Pobranie tej krwi to najlepszy prezent, jaki można zrobić swojemu dziecku. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie każda mama jest w stanie pozwolić sobie na taki zabieg w ośrodkach prywatnych. Natomiast w sytuacji, gdy zostaje tworzony publiczny bank komórek macierzystych oddawanie krwi pępowinowej jest darem nie tylko dla naszej rodziny, lecz dla większej grupy ludzi, ponieważ dając życie swojemu dziecku jednocześnie możemy nim się dzielić z innymi. Nigdy nie wiadomo, być może sytuacja się kiedyś odwróci i to właśnie my będziemy potrzebować komórek macierzystych do leczenia. Ta inicjatywa jest ważna i szczytna. Po prostu, krew pępowinowa jest zbyt cennym materiałem, aby go po prostu utylizować - mówi Katarzyna Cichopek – Hakiel, która dwukrotnie oddała krew będącą źródłem komórek macierzystych.
Pierwsze efekty realizowania Banku Komórek Macierzystych w województwie świętokrzyskim zobaczymy za kilka miesięcy.