Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Komisja nie wydała opinii ws. opłaty śmieciowej. „Po raz pierwszy spotykam się z takim zachowaniem”

środa, 16 lutego 2022 13:54 / Autor: Weronika Karyś
Komisja nie wydała opinii ws. opłaty śmieciowej. „Po raz pierwszy spotykam się z takim zachowaniem”
Komisja nie wydała opinii ws. opłaty śmieciowej. „Po raz pierwszy spotykam się z takim zachowaniem”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Podczas poniedziałkowego (14 lutego) posiedzenia komisji gospodarki komunalnej i środowiska kieleccy radni nie wydali opinii ws. projektu uchwały dotyczącego podwyżki opłaty śmieciowej. Bez niej dokument nie może być procedowany na najbliższej sesji rady miasta (17 lutego). Niewykluczone jednak, że w ciągu najbliższych godzin sytuacja ulegnie zmianie.

Przypomnijmy: za ubiegły rok do systemu gospodarki odpadami miasto musiało dopłacić dziesięć milionów złotych. Wiceprezydent Agata Wojda podkreśla, że by system zaczął się bilansować konieczna jest podwyżka z 14 do 19 złotych, a to i tak niewielka kwota w porównaniu z innymi dużymi samorządami. Radni mieli opiniować dokument na właściwej komisji, a następnie na najbliższej sesji rady miasta. Możliwe jednak, że do tego w ogóle nie dojdzie.

„Na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na mój wniosek większością głosów komisja zdjęła z porządku obrad projekt uchwały dotyczący podwyżki za gospodarowanie odpadami w Kielcach. Skutkuje to brakiem opinii komisji merytorycznej do przedmiotowego projektu, a co za tym idzie uniemożliwia procedowanie projektu uchwały podczas sesji Rady Miasta, ponieważ zgodnie ze Statutem Miasta Kielce każda uchwała musi zostać zaopiniowana przez odpowiednią komisję”, napisał na swoim Facebooku radny Marcin Stępniewski.

Na niespełna dobę przed sesją dokument wciąż nie został zaopiniowany. Niewykluczone jednak, że radni zagłosują w tej sprawie nawet podczas przerwy w jutrzejszych obradach. A tak sprawę komentuje prezydium rady miasta:

– To jest moja czwarta kadencja. Nigdy z komisji nie były zdejmowane żadne projekty uchwał, bo komisje są po to, żeby je opiniować – pozytywnie lub negatywnie. Jest to pewien ewenement, który ze względu na zapisy statutowe blokuje możliwość rozpatrzenia uchwały na sesji. Jako przewodniczący czekam na to czy ta opinia się pojawi czy nie – mówi Jarosław Karyś.

– Jestem w radzie miasta trzecią kadencję i po raz pierwszy spotykam się z tego typu zachowaniem. Może powinniśmy w projekcie statutu dodać zapis, który uniemożliwi powtarzanie takich sytuacji. Przez wszystkie lata do rady trafiały różne, bardzo często niełatwe decyzje, niemniej nie spotkałam się z czymś takim, żeby radni odmawiali opiniowania projektów uchwał podczas komisji – mówi wiceprzewodnicząca Joanna Winiarska.

– Obowiązkiem komisji jest zaopiniowanie uchwały. Zablokowanie powoduje paraliż w pracy urzędu. To bardzo szkodliwa praktyka. Mam nadzieję, że prawnicy sporządzą stosowną opinię prawną w tym zakresie – mówi wiceprzewodnicząca Katarzyna Czech-Kruczek.

Jak udało nam się ustalić, jeśli projekt uchwały pojawi się na najbliższej sesji rady miasta klub Bezpartyjni i Niezależni będzie głosował przeciwko podwyżkom, z kolei klub Koalicji Obywatelskiej za. Klub Prawa i Sprawiedliwości nie podjął jeszcze decyzji, możliwe że radni się podzielą.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO