Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kolejne stypendia dla osób rozpoczynających studia w Kielcach

czwartek, 24 listopada 2022 15:18 / Autor: Weronika Kępa
Kolejne stypendia dla osób rozpoczynających studia w Kielcach
Kolejne stypendia dla osób rozpoczynających studia w Kielcach
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Siedemdziesięciu sześciu studentów pierwszego roku, którzy postanowili kontynuować swoją edukację na jednej z kieleckich uczelni otrzymało dzisiaj stypendia od włodarza miasta, prezydenta Bogdana Wenty.

W gronie stypendystów znalazło się sześćdziesięciu czterech studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz siedemnastu studentów Politechniki Świętokrzyskiej. Wśród nich są osoby pochodzące m.in. z Kielc, Lublina, Zawiercia czy Łodzi. Kieleckie uczelnie wybrało także piętnastu stypendystów z Ukrainy.

– Nasze miasto potrzebuje młodych i kreatywnych osób. Nam, jako władzom miasta, zależy na kontynuowaniu programu stypendialnego. Jest on nie tylko wyrazem uznania dla studentów, ale liczymy, że przyczynia się także do rozwoju uczelni wyższych, które zyskują uzdolnionych żaków. To przekłada się na korzyści również dla Kielc – mówił prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

Studenci przyznawali, że otrzymane wsparcie przeznaczą na dojazdy lub pomoce dydaktyczne.

– Do wybrania Kielc zachęciły mnie głównie dobre opinie o mieście, jest bardzo urokliwe. Wielu znajomych opowiadało mi także o uniwersytecie. Uczelnia ma świetną bazę, naprawdę nie ma na co narzekać. Stypendium pomoże w studenckim życiu, pewnie będę je przeznaczał na codzienne wydatki – mówił Dominik Koćwin, który przyjechał z Koniecpola, by rozpocząć studia na UJK na kierunku lekarskim.

– Pochodzę z Kielc, tutaj się wychowałam, jestem zżyta z miastem i wiem, że można się tu rozwijać – mówiła Oliwia Wieczorek, która wybrała lingwistykę stosowaną na UJK.

– Politechnika Świętokrzyska znajduje się w czołówce uczelni w Polsce. Mieszkam w okolicach Kielc i dlatego zdecydowałem się na ten wybór. Wynajmuję mieszkanie, więc stypendium odciąży budżet rodziny – mówił Dariusz Garbacz, student pierwszego roku na PŚk.

– Dostałam się do Warszawy, ale uznałam, że wybiorę Kielce, bo tutaj mam bliżej. Zdecydowały warunki ekonomiczne, ale wiem od siostry, która tu studiowała, że uniwersytet daje duże możliwości. Pieniądze przeznaczę na dojazdy i pomoce naukowe – opowiadała Wiktoria Gos, studentka pierwszego roku na kierunku stosunki międzynarodowe na UJK.

Na stypendia w roku akademickim 2022/2023 Miasto Kielce przeznaczy 342 tys. zł. Wsparcie finansowe w wysokości 500 złotych miesięcznie będzie wypłacane za okres od października do czerwca 2023 roku.    

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO