MIASTO
[FOTO] Kieleckie więzienie znów rozbite! Rekonstrukcja brawurowej akcji na Wzgórzu Zamkowym
To już kolejna rekonstrukcja zorganizowana przez Wzgórze Zamkowe oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Choć od rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach minęło siedemdziesiąt pięć lat, w czwartek 30 lipca mogliśmy na moment przenieść się do tamtej dramatycznej rzeczywistości.
Akcja rozbicia więzienia miała miejsce w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. W wyniku pamiętnego szturmu uwolnionych zostało około 350 więźniów.
– W tym roku po raz dwunasty organizujemy rekonstrukcję opanowania więzienia UB przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem generała Antoniego Hedy „Szarego”. Dzisiaj chcemy także przypomnieć jeszcze jednego bohatera. Jest nim major Stefan Gądzio „Kos”. W lutym 1945 roku został mianowany komendantem konspiracji Kielc i to on wydał rozkaz o rozbiciu tego więzienia. Został aresztowany w dniu akcji. Był później niemiłosiernie maltretowany, ale nikogo nie wydał. Tuż po zakończeniu akcji został zamordowany przez funkcjonariuszy UB. To również jest bohater, o którym należy opowiadać, i którego trzeba przypominać. Oczywiście opowiemy również o wielu innych, wspaniałych osobach – mówił Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.
– Każde z tych dwunastu widowisk, które do tej pory miały miejsce, teoretycznie posiadało ten sam scenariusz. W końcu chodziło o pokazanie zdobycia więzienia. Jednak za każdym razem kładliśmy szczególny nacisk na jakiś inny aspekt tamtej akcji – dodał Krawczyński.
Widowiskowa inscenizacja odbyła się wieczorem na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Podczas obchodów uroczystości głos zabrał Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk:
– Ta walka miała głęboki sens. Nie tylko symboliczny. Dzięki takim akcjom, jak rozbicie więzienia w Kielcach, nie staliśmy się po II wojnie światowej siedemnastą Republiką Sowiecką. Cieszę się, że oddajemy dzisiaj hołd polskim patriotom, którzy stanęli po stronie dobra. Te rekonstrukcje pozwalają nam dotknąć historii i zobaczyć, jak rzecz wyglądała. To uzmysławia szczególnie młodym pokoleniom, co przeżywali nasi przodkowie – powiedział Kasprzyk.
Jak co roku przy ulicy Zamkowej zgromadził się tłum ludzi, pragnących wziąć udział w tej emocjonującej i wzruszającej rekonstrukcji. Obchody zakończyły się minutą ciszy oraz zapaleniem zniczy przez publiczność.
https://emkielce.pl/miasto/kieleckie-wiezienie-znow-rozbite-rekonstrukcja-brawurowej-akcji-na-wzgorzu-zamkowym#sigProGalleriafe0a547bc4