Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielecki dworzec PKP z dofinansowaniem unijnym

piątek, 28 grudnia 2018 13:16 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Facebook
Beata Kwieczko

Ponad 21 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych otrzymał na modernizację kielecki dworzec PKP. Umowa została podpisana w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie przez prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego. W spotkaniu wzięła udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz poseł PiS Maria Zuba.

Dofinansowanie pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. W ramach umowy zrealizowana zostanie m.in. modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 26 Radom – Dęblin i nr 8 Radom – Kielce. Całkowity koszt inwestycji wyniesie blisko 73 milionów złotych, z czego prawie 50 milionów zostanie dofinansowanych z funduszy unijnych.

Wśród obiektów, które otrzymały datację znalazł się dworzec PKP w Kielcach. Umowę podpisali prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Przemysław Gorgol pełniący obowiązki dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie.

- To jest dla nas strategiczny dworzec, z którego korzystają mieszkańcy naszego województwa, ale również podróżujący przyjeżdżający do naszego regionu. Powinien on być wizytówką, ale niestety teraz nią nie jest, bo odstrasza i nie spełnia swoich podstawowych zadań, nie jest przystosowany do osób niepełnosprawnych, oczekujący na pociąg, czy przyjeżdżający na dworzec nie mają komfortowych warunków. Mam nadzieję, że w związku z realizacją tego projektu miasto Kielce będzie realizowało również zadanie związane z wykonaniem parkingu zarówno przed dworcem, jak i tego planowanego wcześniej nad torami, które również są modernizowane przez PKP PLK - mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która była obecna przy podpisaniu umowy w Warszawie. 

Inwestorem przebudowy dworca jest PKP S.A. Wartość całego zadania to 49 milionów złotych, z czego dofinansowanie na dworzec kielecki wyniesie ponad 21 milionów złotych. Prace projektowe powinny się zakończyć w 2019 roku, następnie rozpoczną się prace wykonawcze.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO