Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielczanin wygrał konkurs na największy na świecie pokaz videomappingu, który odbędzie się w...Chinach!

wtorek, 05 listopada 2019 10:36 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Dariusz Makaruk, artysta pochodzący z Kielc, zrealizuje największy na świecie pokaz videomappingu, który odbędzie się 14 grudnia w...Chinach! Jego projekcje zostaną wyświetlone na 40 drapaczach chmur. Marzenia stały się rzeczywistością, a to wszystko dzięki wygranej w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Bi-City Biennale Architektury w chińskim mieście Shenzen.

- Videomapping to nowa forma sztuki, która łączy w sobie muzykę, video i czasami również uczestnictwo publiczności - tłumaczy Dariusz Makaruk. - Ta forma audiowizualna, wyemitowana w konkretnej lokalizacji i dostosowana do jej warunków, jest najczęściej prezentowana na różnych budynkach lub innych formach architektonicznych. Jeśli emisja odbywa się na kościele lub na jakiejś zabytkowej kamiennicy, to założeniem jest, żeby ten obiekt był również częścią występu, aktorem, który bierze udział w spektaklu. W celu wyciągnięcia charakterystycznych cech tych obiektów stosuje się różne metody i techniki. Widowisko jest niezapomniane i spektakularne - dodaje.

Artysta od ponad dziesięciu lat prowadzi firmę specjalizującą się w mappingach, która jako jedyna w Polsce, zajmuje się także mappingami interaktywnymi i instalacjami sensorycznymi.

- Od ponad 20 lat jestem producentem muzycznym, pewnego dnia postanowiłem poszerzyć swoją działalność o warstwę wizualną. Okazało się, że możliwości, które to daje są ogromne. Zaczęło mi to dobrze wychodzić i bardzo szybko się rozrosło. Przyznam, że coraz mniej realizacji robimy w Polsce, chociaż cały czas jest to miejsce nam bliskie, a coraz więcej za granicą. To naturalna kolej rzeczy - opowiada artysta.

Podróż do Azji nie jest dla Makaruka nowością. - Dwa lata temu trzykrotnie odwiedziłem Japonię. Wtedy właśnie poznałem jedną z największych firm promujących i łączących biznes z kulturą na całym świecie. Od tego czasu nasza współpraca jest bardzo intensywna, czego naturalną konsekwencją są kolejne kroki stawiane w Azji. Ten projekt też otworzy nam na pewno wiele nowych drzwi - opowiada.

Przygotowania do premiery zaplanowanej na 14 grudnia trwają. W związku z tym artysta ma w planach kolejny wyjazd do Chin. Tym razem, aby zadbać o stronę techniczną widowiska i wykonać testy.

- Przede wszystkim zapraszam każdego, kto ma taką możliwość, do zobaczenia widowiska na żywo. Oczywiście będziemy również robić nagrania wideo z tego wydarzenia. Nie wiem jak będzie z transmisją na żywo, bo w Chinach takie rzeczy są bardziej skomplikowane niż się wydaje. Chciałbym jednak zaznaczyć, że nic nie odda tego wrażenia, które ma się na miejscu - zauważa Makaruk.

Pokazy videomappingu stworzone przez artystę można obejrzeć między innymi na jego stronie internetowej www.mediacraft.pl oraz makaruk.net

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO