Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Kielczanie świętują 101 rocznicę powstania 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów

piątek, 12 czerwca 2020 07:56 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dokładnie 101 lat temu  powstał 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. W hołdzie dla artylerzystów odbędzie się dziś Msza Święta i uroczystości – w związku z epidemią nieco skromniejsze niż w ubiegłych latach.

Historia 2. Pułku Artylerii Polowej Legionów rozpoczęła się 12 czerwca 1919 roku - formacja stacjonowała w Kielcach od 1921 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Artylerzyści brali udział między innymi w kampanii wrześniowej. Pułk istniał do  29 września 1939 roku - wielu z żołnierzy trafiło do niewoli sowieckiej, część zginęła w Katyniu i poległa w walkach z wojskami niemieckimi.

Jak informuje Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, uroczystości upamiętniające rocznicę rozpoczną się o 10, Mszą Święta w kościele garnizonowym.

-Po Eucharystii, o 12 zapalimy symboliczny znicz przy ulicy Wrzosowej - przed tablicą w miejscu pierwszych koszar pułku. Niestety młodzież nie będzie brała udziału w obchodach, ale oni także uczcili artylerzystów. Dwie młode uczennice nagrały filmik, w którym odśpiewały piękną pieśń patriotyczną i złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pułk – wyjaśnia Danuta Żbikowska.

Jak podkreśliła prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, mimo niesprzyjających okoliczności wiele osób włącza się w oddanie hołdu poległym artylerzystom.

- Nawet jeżeli nasi sympatycy nie będą mogli zjawić się osobiście na Mszy i pod tablicą, to będziemy łączyć się myślami. Chcemy pobudzić kielczan do pamięci o naszych przodkach, podczas uroczystości zaśpiewamy pieśń wojskową, który przybliży mieszkańcom te ważne wydarzenia – zaznacza.

Nagranie z pieśnią w wykonaniu dwóch uczennic dostępne pod adresem: https://www.facebook.com/2PALLegKielce/videos/696000027919855/

Nowy numer!
47/2020 47/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO