MIASTO
W rocznicę pierwszej deportacji kielczanie pamiętali o Sybirakach
Obchodzimy 83. rocznicę pierwszej deportacji polskich obywateli na Syberię. Kielczanie uczcili pamięć Sybiraków podczas specjalnych uroczystości.
Przypomnijmy, że pierwsza deportacja rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Przeprowadzona została przez Sowietów, którzy od 17 września 1939 okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Tego dnia w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
– Akcje deportacyjne nie były celem samym w sobie. Chodziło przede wszystkim o zniszczenie polskiej państwowości. To była polska elita i inteligencja, osoby przywiązane do naszego kraju – mówiła Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.
Zesłania na Sybir doświadczyła rodzina Stanisława Wierzbickiego, prezesa Związku Sybiraków w Kielcach.
– Moi rodzice zostali wywiezieni byli w 1941 roku. Wówczas się poznali. Ja urodziłem się pięć tysięcy kilometrów od Moskwy. W 1958 roku w ramach repatriacji przyjechaliśmy do Kielc – opowiadał.
Jak podkreśla prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, lata 40. były tragicznym okresem dla Polaków na Kresach.
– Zostali oni pozbawieni swojej elity. Niestety, zło wraca, ponieważ podobną sytuację mamy na wschodzie Ukrainy. To pokazuje, że ten okres się nie skończył i imperializm rosyjski wraca – tłumaczył.
W uroczystości wziął udział również m.in. senator Krzysztof Słoń.
– Byliśmy wówczas zbyt słabi, osamotnieni i zdradzeni, żeby przeciwstawić się złu. Rosja to zły sąsiad – wciąż żądny krwi i ofiar. Na przestrzeni wieków tej wady żadne pokolenie Rosjan nie potrafi z siebie wyrugować – zauważył.
Liczba zesłanych w czterech akcjach deportacyjnych Polaków szacowana jest na 800 tysięcy osób.
https://emkielce.pl/miasto/kielczanie-pamietali-o-sybirakach-w-rocznice-pierwszej-deportacji#sigProGalleriad3d822095e