MIASTO
Kielce wciąż czytają!
Nie mam wątpliwości co do tego, że Kielce czytają – mówi Anna Żmudzińska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Jak podkreśla, ubiegły rok był dla placówki bardzo dobry, na co składa się między innymi pozyskanie 3 tysięcy nowych czytelników.
W 2023 roku Miejska Biblioteka otrzymała nagrodę Mistrza Promocji Czytelnictwa. Kapituła doceniła przede wszystkim oryginalność i kreatywność.
– To naprawdę ogromne wyróżnienie, w końcu zostaliśmy uznani za najlepszą czytelnię w kraju. Jest to zasługa bibliotekarzy oraz naszych czytelników, którzy często nas odwiedzają. Ponadto ich liczba powiększyła się o ponad 40 procent za co również jesteśmy wdzięczni – mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
W zeszłym roku placówka zakupiła około 12 tysięcy nowych wydawnictw. Przez cały rok kielczanie wypożyczyli aż… 620 tysięcy książek. Udało się również uzyskać dofinasowanie w wysokości prawie 400 tysięcy złotych.
Biblioteka to jednak przede wszystkim książki. Jakie więc były najpopularniejsze pozycje, którymi zaczytywali się mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego?
– Kielczanie stawiają głównie na thrillery i kryminały. Wśród kobiet popularne są z kolei książki obyczajowe. Absolutnym hitem była „Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka. Dużo osób wypożyczało też „Bezgłos” Katarzyny Puzyńskiej, czyli książkę, która miała swoją premierę właśnie u nas. Bardzo cieszy mnie również duże zainteresowanie „Uwięzionej”, która napisała B.A. Paris, bo jest ona moją ulubioną pisarką – wylicza Anna Żmudzińska.
Młodzież najchętniej sięgała po „Rodzinę Monet” Weroniki Marczak, a najmłodsi czytali między innymi serie Kicia Kocia autorstwa Anity Głowińskiej.
Jednym z głównych celów Biblioteki Miejskiej ma być… przyciągniecie większej liczby mężczyzn. Przyszły rok to również kolejne festiwale, spotkania i oczywiście książki.
– W przyszłym roku do Kielc przyjedzie Jakub Żulczyk, a wiem, że wiele osób czeka na tego autora. Zorganizujemy także nasz sztampowy festiwal czyli „Pociąg do literatury”. Będziemy również obchodzić rok naszego noblisty Czesława Miłosza – podsumowuje nasz rozmówca.