Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce szykują się do kolejnej emisji obligacji

wtorek, 25 czerwca 2024 11:44 / Autor: Michał Kita
Kielce szykują się do kolejnej emisji obligacji
Kielce szykują się do kolejnej emisji obligacji
Michał Kita
Michał Kita

Prawie 53 mln złotych obligacji komunalnych zamierza w najbliższym czasie wyemitować miasto Kielce. Pieniądze pozyskane w ten sposób mają posłużyć na spłatę bieżących zobowiązań.

Jak informuje Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, emisja obligacji została zaplanowana w uchwale budżetowej na 2024 rok.

– Po uzyskaniu zgody radnych miasto zamierza wyemitować obligacje o wartości prawie 53 mln złotych. Z tej kwoty 39 mln złotych ma zostać przeznaczone na pokrycie  zobowiązań terminowych. Natomiast pozostała kwota niecałe 14 mln złotych zostanie przeznaczone na pokrycie innych wydatków inwestycyjnych– wyjaśnia.

Co ciekawe, projekt emisji obligacji przez miasto został negatywnie zaopiniowany przez komisję finansów publicznych, o czym poinformował we wpisie w mediach społecznościowych radny Marcin Stępniewski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Komisja finansów głosami radnych PiS negatywnie zaopiniowała zaciągnięcie kolejnego zobowiązania w kwocie prawie 53 mln złotych. Aktualnie zadłużenie miasta wynosi już prawie 1,2 miliarda. Dalsze kroczenie tą ścieżką przez Agatę Wojdę jest po prostu niebezpieczne dla finansów Kielc. Przy propozycji emisji kolejnych obligacji nie wskazano nawet żadnych planów oszczędnościowych – podkreśla.

Uchwałą w sprawie emisji obligacji mają zająć się radni podczas najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w czwartek (27 czerwca).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO