Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce pamiętały o Porozumieniach Sierpniowych

piątek, 31 sierpnia 2018 20:55 / Autor: Michał Łosiak
Kielce pamiętały o Porozumieniach Sierpniowych
Kielce pamiętały o Porozumieniach Sierpniowych
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Solidarność naszego regionu i mieszkańcy Kielc pamiętali o 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Jak co roku złożono kwiaty przy pomniku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, a Mszę Świętą w kieleckiej Katedrze odprawił biskup Andrzej Kaleta, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej.

Uroczystość rozpoczęła się na Skwerze Stefana Żeromskiego przy tablicy upamiętniającej powstanie Solidarności w regionie świętokrzyskim. Obecni byli przedstawiciele związku z różnych zakładów pracy, parlamentarzyści, Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski, Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, samorządowcy i delegacja z Instytutu Pamięci Narodowej na czele z dr Dorotą Koczwańską-Kalitą, naczelnikiem kieleckiej delegatury. – W historii najnowszej Polski Solidarność jest jedną z największych organizacji, zaraz po Armii Krajowej. To my daliśmy Europie impuls do tego, żeby wyzwolić się z jarzma sowieckiego. Poza tym, Solidarność walczyła o prawa ludzi pracy. 21 postulatów zawierało elementy natury gospodarczej, społecznej i politycznej. To wielka sprawa, szczególnie patrząc przez pryzmat tylu lat zniewolenia. Potrafiliśmy jednak obudzić w sobie ducha walki i wolności – mówiła naczelnik IPN w Kielcach.

Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Bazyliki Katedralnej, gdzie Najświętszą Ofiarę odprawił biskup Andrzej Kaleta. W swojej homilii zwrócił uwagę na istotę ruchu powstałego 38 lat temu. – Solidarność od momentu powstania zawsze była postrzegana jako kontynuatorka najlepszych polskich tradycji narodowych i społecznych. W niej skupiały się dążenia wolnościowe i demokratyczne Polaków. Do wszystkich w tamtych dniach przemówiły takie hasła jak wolność jednostki, równość wobec prawa, prawda, godność, a przede wszystkim szeroko rozumiana solidarność międzyludzka – tłumaczył biskup Kaleta. – Bólem napełniają się serca wielu z nas, gdy widzimy jak na nowo deprecjonowane są wartości stanowiące sedno solidarnościowego etosu. Ktoś postawił pytanie: jak mają się czuć dzisiaj ci, którzy gotowi oddać byli swoje życie za takie wartości jak wolność, naród, rodzina, wiara? Ludzie Solidarności wywalczyli te wspaniałe wartości. Dlaczego więc dochodzi do tego, że dziś na nowo są one kwestionowane? Nie dziwmy się, że wielu z nas jest zagubionych i zdezorientowanych. Niewątpliwie, przemiany w naszym kraju nie biorą się znikąd i mają swój europejski i światowy kontekst. Zwrócił na to uwagę św. Jan Paweł II, który zauważył dokonującą się u Europejczyków utratę pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego – dodał.

Po Mszy Świętej nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Tam również odśpiewano Hymn Solidarności. – Porozumienia Sierpniowe pokazują, w moim przekonaniu, dwie, kardynalnie ważne rzeczy. Po pierwsze, że ludzie kiedy współpracują razem i są solidarni wiele mogą. To jest również świadomość, że wiele z tych postulatów jest uniwersalna. Każda władza musi pamiętać o tym, że człowiek jest najważniejszy – wyjaśniał ideały Solidarności Waldemar Bartosz, przewodniczący regionu świętokrzyskiego NSZZ Solidarność.

Homilia biskupa Andrzeja Kalety:

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO