Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce mają nowego rzecznika. Pierwsza w Polsce osoba pełniąca tę funkcję?

poniedziałek, 14 czerwca 2021 15:49 / Autor: Weronika Kępa
Kielce mają nowego rzecznika. Pierwsza w Polsce osoba pełniąca tę funkcję?
Kielce mają nowego rzecznika. Pierwsza w Polsce osoba pełniąca tę funkcję?
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Prezydent Bogdan Wenta powołał rzecznika praw społecznych. Została nim Monika Siciarska pracująca na co dzień w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. Nową funkcję będzie pełniła bez pobierania dodatkowego wynagrodzenia.

- To samodzielna inicjatywa naszego miasta. Nie wynika ona z żadnych obowiązków nakładanych na samorząd, natomiast w ocenie pana prezydenta taka funkcja jest potrzebna – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy Bogdana Wenty. - Jest ona także efektem współpracy MOPR-u z organizacją społeczną ATD Czwarty Świat, która apeluje o powołanie owych rzeczników w lokalnych samorządach. Miasto Kielce, jako jedno z pierwszych lub nawet pierwsze, zdecydowało się na taki krok – informuje.

Monika Siciarska będzie reprezentowała kielczan znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. - Przede wszystkim chodzi tutaj o osoby bezdomne – dodaje Porębski.

Do głównych zadań rzecznika będzie należało m.in. zapewnienie bezpłatnego doradztwa i informacji w zakresie praw społecznych dla osób wymagających ochrony, rzecznictwo w sprawach indywidualnych i grupowych, a także przedstawianie prezydentowi Kielc pełnej analizy dotyczącej problemów osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

- Jego rolą będzie także współpraca i koordynacja prac urzędu oraz jednostek miejskich w zakresie tworzenia odpowiednich, właściwych rozwiązań dotyczących osób oraz rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – mówi Porębski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO