Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

"Kazania Świętokrzyskie" w Chęcinach

środa, 25 czerwca 2014 19:54 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
"Kazania Świętokrzyskie" w Chęcinach
"Kazania Świętokrzyskie" w Chęcinach
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Teatr Grodzki „Pod Basztamii” z Chęcin i Teatr Zbożowy Fundacji Studio TM z Kielc zapraszają w sobotę 28 czerwca o godzinie 20 na Mały Rynek w Chęcinach na spektakl pt „Kazania Świętokrzyskie” oparty na najdawniejszych zabytkach piśmiennictwa polskiego.

Kazania świętokrzyskie to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznego piśmiennictwa polskiego zachowane w postaci 18 pergaminowych pasków odnalezionych w oprawie łacińskiego Kodeksu odnalezionego w bibliotece klasztoru na Św. Krzyżu. Stąd dzisiejsza nazwa Kazań. Po Powstaniu Listopadowym rękopis został wywieziony do Petersburga , gdzie w 1890 roku odnalazł go Aleksander Bruckner i on właśnie odkrył cenne paski pergaminu z zapisanymi polskimi kazaniami. Bezcenny zabytek został wydobyty z oprawy Księgi i obecnie jest przechowywany w Bibliotece Narodowej w Warszawie pod numerem 8001.

Osiemnaście pasków pergaminowych zawierało sześć polskich kazań, z których tylko jedno zachowało się w całości. Ocalały fragment to kazanie na dzień Św. Katarzyny, które zostało wykorzystane w spektaklu.

Spektakl jest inscenizacją średniowiecznej pielgrzymki skupiającej pątników wędrujących do Krzyża Świętego. Pątnicy wędrują do klasztoru, aby błagać Boga o przebaczenie za grzechy, za rozpustę i podłość, których się na świecie namnożyło. Zanoszą pod Krzyż swoje troski, problemy, choroby wierząc w moc Krzyża i siłę swojej modlitwy. Jedyna otucha w Bogu. W orszaku pątniczym bierze m.in. udział dziewczyna, która została posądzona o rozpustę. Towarzyszą jej „zawodowi pątnicy”, którzy pełnią role przewodników duchowych i umoralniają wszystkich biorących udział w procesji pielgrzymkowej. Aktorzy występują w podwójnej roli: aktorów i animatorów. Na ich plecach umieszczone są duże kukły, które symbolizują podwójną naturę człowieka. W każdym przecież tkwi zarówno dobro jak i zło. Tekst został napisany ponad 1000 lat temu i co najważniejsze jest on wciąż aktualny. Widowisko ma wzruszać, nauczać i zachwycać.

Spektakl wyreżyserowała Dorota Anyż a scenografią zajął się Mamert Tomczyk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO