Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kadrówka weszła do Kielc. „Budzicie uśpione sumienia narodu”

piątek, 12 sierpnia 2022 14:45 / Autor: Michał Łosiak
Kadrówka weszła do Kielc. „Budzicie uśpione sumienia narodu”
fot. Wojciech Dudkowski
Kadrówka weszła do Kielc. „Budzicie uśpione sumienia narodu”
fot. Wojciech Dudkowski
Michał Łosiak
Michał Łosiak

– Mam marzenie, aby Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zajął należne mu miejsce na kartach polskiej historii – mówił podczas wejścia Kadrówki do Kielc Dionizy Krawczyński, komendant marszu. Uczestnicy dotarli do stolicy województwa świętokrzyskiego po pokonaniu 120 kilometrów.

Przypomnijmy, że marsz, który rozpoczął jubileusz stulecia Kadrówki, rozpoczął się 6 sierpnia na krakowskich Oleandrach. Dzień wcześniej odbyły się uroczystości na Wawelu oraz na Kopcu Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono ziemię z dwóch miejsc w naszym regionie. Kadrówka przeszła przez Miechów, Wodzisław, Jędrzejów i Chęciny. W piątek, 12 sierpnia uczestnicy dotarli do Kielc i zapalili znicze na cmentarzu legionowym oraz wieniec od społeczeństwa przy Pomniku Czynu Legionowego.

O godzinie 14 rozpoczęły się uroczystości na Placu Wolności.

– Marzeniem marszałka Józefa Piłsudskiego była wolna Polska. Dzięki strzelcom, on to marzenie zrealizował. Dlatego zawsze powtarzamy, że bez 6 sierpnia 1914 roku nie byłoby 11 listopada 1918 roku. Nie jestem godzien, aby porównywać mnie z marszałkiem, ale też mam marzenie, aby Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zajął należne mu miejsce na kartach polskiej historii. Dzięki wam to moje marzenie realizuje się – tłumaczył Dionizy Krawczyński.

W trakcie ceremonii wręczono okolicznościowe wyróżnienia oraz specjalne statuetki na stulecie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Nagrodzono także zwycięzców specjalnych zawodów, w których brali udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To dla mnie zawsze wzruszająca chwila spotkać się z uczestnikami marszu, który w sposób oczywisty jest od wielu lat częścią również mojego życia. Cieszy mnie, że ten marsz jest również częścią waszego życia. W 1914 roku Józef Piłsudski szedł o wolną Polskę i budzić sumienia uśpionego narodu. Wy czynicie to samo obecnie – podkreślał minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W uroczystościach wzięli udział również: sędzia Bogusław Nizieński, Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski; Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski; Andrzej Bętkowski, marszałek wojewóztwa świętokrzyskiego; Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc i Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta.

Podczas tegorocznej Kadrówki, uczestnicy wybrali również przyszłorocznego komendanta. Będzie nim, tak jak od wielu lat, Dionizy Krawczyński.

(fot. Wojciech Dudkowski)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO