MIASTO
Jednak będą zwolnienia? Radni czują się oszukani
Radni sejmiku województwa świętokrzyskiego z klubu PiS zabrali głos w sprawie optymalizacji zatrudnienia w szpitalu na Czarnowie. Według wyliczeń placówkę powinno opuścić około 25 pracowników, głównie administratywistów. Zdaniem radnych jest to wbrew wcześniejszym zapewnieniom o utrzymaniu wszystkich stanowisk pracy po przyłączeniu dziecięcej lecznicy do szpitala zespolonego.
Optymalizacja zatrudnienia w szpitalu wojewódzkim ma polegać na dobrowolnych odejściach z pracy. Na ten cel zabezpieczono 4 miliony złotych. Jak relacjonuje Bartłomiej Dorywalski, radny wojewódzki z ramienia PiS, na czwartkowej radzie społecznej, dyrektor szpitala Andrzej Domański zapewnił, że zwolnień nie będzie. - Mówił, że to co się wydarzy w przyszłości będzie uzależnione od poziomu kontraktowania – mówi radny.
Program dobrowolnych odejść dyrekcja szpitala ma przedyskutować ze związkami zawodowymi.
Radni sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, którzy byli przeciwni łączeniu dwóch szpitali, uważają, że są oszukiwani w tej sprawie. Mówią, że optymalizacja zatrudnienia na Czarnowie jest niezgodna z tym co obiecywali zwolennicy przenosin dziecięcej lecznicy. Radni zapewniali, że stan zatrudnienia po wprowadzeniu zmian nie zmieni się.
Klub radnych PiS apeluje do marszałka Adama Jarubasa o dotrzymywanie wcześniejszych obietnic. - Pana zachowanie można określić jako oszustwo względem pracowników szpitala. Najwyższa pora wziąć odpowiedzialność za składane deklarację – przytacza fragment listu radny Andrzej Pruś.
Władze szpitala przekonują, że wprowadzany program odejść jest innym rozwiązaniem niż zwolnienia. - Dyrektor do tej pory nikomu nie zaproponował zwolnienia – mówi Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie. Dodaje, że więcej szczegółów będzie mogła podać po skonsultowaniu optymalizacji zatrudnienia ze związkami zawodowmi.