MIASTO
Jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie w Kielcach. Będzie w Kampusie GUM


Nie o szwajcarskiej, a o kieleckiej precyzji będziemy mogli mówić, gdy do naszego miasta trafi jeden z najdokładniejszych zegarów na świecie. Pomoże on Głównemu Urzędowi Miar ustalać oficjalny czas w Polsce.
Urządzenie znajdzie swoje miejsce w budowanym Kampusie Laboratoryjnym Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Tego typu zegarów jest w Polsce zaledwie kilka. Łączą się one ze sobą, dzięki czemu Główny Urząd Miar może ustalić najdokładniejszy, aktualny czas w naszym kraju. Informacja o nim wysyłana jest do urzędów, na Giełdę Papierów Wartościowych, gdzie czas to pieniądz, a także m.in. do Polskiego Radia i wielu innych instytucji, kluczowych dla państwa.
– Zegary odliczają czas z niezwykłą precyzją, dochodzącą do miliardowych części sekundy. Porównują się wzajemnie i wyznaczają odpowiednią godzinę. Dzięki temu mamy pewność, że nasze zegarki są dobrze ustawione. Z czasem powiązana jest także bardzo silnie gospodarka – mówi w rozmowie z Radiem eM Kielce Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny Głównego Urzędu Miar.


![[WIDEO] Czterolatek sam na rowerze. Zauważyli go policjanci](/media/k2/items/cache/612ffdc7f9a3268221d6c3f34b7d4d98_L.jpg)





