Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Jak polscy partyzanci wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny

piątek, 01 maja 2015 12:35 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Jak polscy partyzanci wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny
Jak polscy partyzanci wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

70 lat temu Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w czeskim Holiszowie, nieopodal Pilzna. Z tej okazji, 4 maja odbędą się tam uroczystości rocznicowe, na które wybiera się polska delegacja ze Związku Żołnierzy NSZ.

5 maja 1945 roku, Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych przeprowadziła śmiały atak na kobiecy obóz koncentracyjny w Holiszowie. Dzięki sprawnie przeprowadzonej operacji, udało się uwolnić ponad tysiąc więźniarek, które zamknięte w drewnianych barakach, miały zostać spalone żywcem. Jednak skąd wzięli się polscy partyzanci w Czechach, w maju 1945 roku?

- To byli żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, którzy w styczniu 1945 roku, w dzień rozpoczęcia ofensywy rosyjskiej na froncie wschodnim, rozpoczęli marsz na zachód. W ten sposób chcieli uniknąć bezpośredniego starcia z Armią Czerwoną. 800 osobowy oddział partyzancki nie miał szans w bezpośrednim starciu z wprawionymi w boju Sowietami. – mówi Karol Wołek, vice prezes Związku Żołnierzy NSZ.

13 stycznia 1945 roku Brygada Świętokrzyska ruszyła na zachód, pokonując drogę przez Śląsk i Sudety, dotarła do Czech, gdzie walcząc z Niemcami, połączyła się z Armią Amerykańską, dowodzoną przez gen. Pattona. Niestety, ten niezwykle ciekawy epizod dziejów polskiej armii podziemnej jest wciąż mało znany i niewielu ludzi zarówno w Polsce jak i zagranicą słyszało o tej historii.

Dlatego członkowie Związku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, przy współudziale władz lokalnych postanowili zorganizować huczne obchody tej okrągłej rocznicy.

- Chcielibyśmy również nagłośnić to bezprecedensowe wydarzenie, ponieważ jest to jedyny przypadek w czasie II wojny światowej, kiedy oddział partyzancki wyzwolił niemiecki obóz koncentracyjny – dodaje Karol Wołek

Tym bardziej, że w tym roku nadarza się szczególna okazja, którą można wykorzystać do spopularyzowania wiedzy o Brygadzie Świętokrzyskiej i jej śmiałym marszu na zachód, zakończonym wyzwoleniem obozu w Holiszowie. Sprzyja temu fakt, iż pobliskie Pilzno jest w tym roku Europejską Stolicą Kultury.

- Na odbywające się w Pilźnie uroczystości przyjedzie wielu europejskich oraz amerykańskich turystów. Każdy z nich dostanie ulotkę informacyjną, będzie mógł wysłuchać wykładu Leszka Żebrowskiego oraz zobaczyć Grupy Rekonstrukcji Historycznej NSZ. Jest to świetna okazja do odkłamania historii, ponieważ w dzisiejszych czasach, mamy do czynienia z propagandą negującą pozytywny udział Polaków w II wojnie światowej, o czym może świadczyć chociażby ostania wypowiedź szefa FBI. – Kończy Wołek

Na uroczystości wyrusza również delegacja z kieleckiego okręgu Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, by uczcić pamięć bohaterów, pochodzących przecież ze świętokrzyskich wsi i miasteczek.

Karol Litwin

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO