Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

"Imieniny Ojczyzny". Na Rynku podniesiono biało-czerwoną flagę

poniedziałek, 02 maja 2022 13:18 / Autor: Wojciech Dudkowski
"Imieniny Ojczyzny". Na Rynku podniesiono biało-czerwoną flagę
"Imieniny Ojczyzny". Na Rynku podniesiono biało-czerwoną flagę
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

W asyście pocztu flagowego z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii na kieleckim Rynku podniesiono na maszt biało-czerwoną flagę. To główna część obchodów Dnia Flagi Państwowej.

W uroczystości udział wzięli parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, miejskich instytucji oraz służb mundurowych. Rozpoczęło ją podniesienie biało-czerwonej flagi przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego. W swoim przemówieniu wojewoda Zbigniew Koniusz określił Dzień Flagi jako imieniny Ojczyzny

- Sama flaga bez kontekstu historycznego niewiele by znaczyła. Biel i czerwień muszą być połączone – rozdzielenie tych barw niesie opłakane skutki. Z okazji imienin składamy życzenia – aby żyła tysiące lat w spokoju i była zrozumiana przez swoje dzieci – powiedział.

Obecny na uroczystości senator Krzysztof Słoń zaznaczył, że pod biało-czerwoną flagą jednoczą się wszyscy Polacy

- Ważne, abyśmy potrafili być wdzięczni pokoleniom Polaków, którzy za te symbole walczyli. Warto też uświadomić sobie, jak dbamy o naszą Niepodległą i w jaki sposób identyfikujemy się z symbolami narodowymi.

Kompania honorowa klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego zaprezentowała pokaz musztry paradnej z bronią. Po zakończeniu uroczystości zgromadzeni przedstawiciele władz rozdawali kielczanom flagi Polski, Unii Europejskiej i Miasta Kielce

Zwieńczeniem obchodów Dnia Flagi będzie uroczysty capstrzyk o godzinie 21, podczas którego flaga zostanie zgodnie z ceremoniałem opuszczona.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO