MIASTO
I Bóg odpoczął…
„Creation – niech się stanie” – to przedstawienie stworzenia wszechświata w interpretacji izraelskiego artysty Muli Ben Sassona. Wystawę jego obrazów, grafik i porcelany możemy oglądać w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur.
Muli Ben Sasson kieruje Wydziałem Ceramiki i Szkła w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych i Rzemiosł Artystycznych Besaleel w Jerozolimie. Jest artystą doskonale znanym w Izraelu i na świecie, autorem wystawy „Współczesny antysemityzm w Niemczech”, prezentowanej w Yad Vashem w Jerozolimie i pokazywanej przez kilka lat w niemieckich miastach. Pracował przy takich projektach, jak centrum informatyczne The Learning Center w Yad Vashem czy centrum dla zwiedzających na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Tworzy rzeźby plenerowe, prezentowane w przestrzeni miejskiej Izraela. W swoich pracach często podejmuje tematykę tożsamości, czasu i miejsca.
Ekspozycja w Muzeum Dialogu Kultur składa się z kilku części. Czarno–białe wydruki obrazująświatło i ciemność, ich wzajemne przenikanie się w zależności od położenia w przestrzeni i czasie. Prace są inspirowane „Sefer ha–Zohar”, mistycznym komentarzem do Tory. Kolejne obrazy to oddzielenie światła od ciemności, stworzenie nieba, morza i ziemi, księżyca i gwiazd, człowieka. Ostatnia część „Pomiędzy uświęceniem czasu i miejsca” to sześć porcelanowych talerzy z symboliką szabasowego rytuału uświęcenia czasu – oto Bóg odpoczął po dziele stworzenia.
– Bardzo się cieszę, że mogę pokazać wystawę, która zajmuje się tematem uniwersalnym, stworzeniem wszechświata. To jest początek współpracy i zapowiedź kolejnych wystaw w Kielcach – obiecuje Muli Ben Sasson.
Wystawę można oglądać do 24 maja.
Dorota Kosierkiewicz