Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Gdzie wieje najmocniej w Kielcach? Sprawdź!

niedziela, 26 września 2021 13:17 / Autor: Michał Łosiak
Gdzie wieje najmocniej w Kielcach? Sprawdź!
Gdzie wieje najmocniej w Kielcach? Sprawdź!
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej sprawdzili, w których miejscach w naszym mieście wieje najmocniej. Możemy to ustalić dzięki Kieleckiej mapie wiatru.

Mapa powstała w ramach I edycji Festiwalu Wiatru – Kielce 2021. Zaznaczone na niej jest 13 punktów

Badanie przeprowadzono m.in. na dworcach autobusowym i kolejowym, na Telegrafie, Wietrzni, Kadzielni, na Osiedlu Świętokrzyskim, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz nad Zalewem Kieleckim.

Katarzyna Stokowiec, pracownik naukowy Politechniki Świętokrzyskiej, sprawdziła także, jak mocno wieje na kieleckim Rynku, na ulicy Sienkiewicza i przy Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich oraz na kampusach Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Politechniki Świętokrzyskiej, jak również na terenie budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoriów Głównego Urzędu Miar.

– Mapa wiatrów w Kielcach jest potrzebna, chociażby ze względu na określenie wietrzności w różnych punktach miasta. Pod uwagę są także brane kwestie urbanistyczne. W tej chwili zabudowa w centrum Kielc i w okolicach powoduje zaburzenie wietrzności. Stąd ta mapa, która będzie służyła nie tylko celom dydaktycznym, ale również będzie przydatna w budownictwie i planowaniu – wyjaśnia prof. Jerzy Piotrowski z Politechniki Świętokrzyskiej.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najmocniej wiało w przestrzeniach... akademickich, czyli na kampusie UJK (siła wiatru 4,0 M/S) oraz Politechniki Świętokrzyskiej (3,8 M/S). Najsłabszą siłę wiatru zbadano na osiedlu Świętokrzyskim (1,1 M/S), ale podobnie łagodnie sytuacja wyglądała w przypadku rezerwatów Kadzielnia oraz Wietrznia (po 1,2 M/S).

Kielecka Mapa Wiatrów

Festiwal Wiatru ma za zadanie przełamanie negatywnego wydźwięku jednego z najpopularniejszych powiedzeń dotyczących Kielc.

– Geneza określenia „Wieje jak na dworcu w Kielcach” sięga czasów zaboru rosyjskiego, gdy dawny Dawny Pałac Biskupów Krakowskich przebudowano na siedzibę gubernatora. Po jednym z remontów, nowy lokator w budynku zaczął odczuwać silne przeciągi i w związku z tym mówić, że gdy wieje silny wiatr, to „wieje jak na dworcu w Kielcach”. W języku rosyjskim słowo „dworiec” oznacza pałac, stąd przyjęło się i zostało po dziś dzień znane wszystkim określenie - tłumaczy Krzysztof Myśliński, kierownik Działu Edukacji i Ekspozycji Muzeum Historii Kielc.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO