Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Gabinet prehabilitacji w ŚCO

wtorek, 21 maja 2024 18:02 / Autor: Maria Karyś
Gabinet prehabilitacji w ŚCO
Gabinet prehabilitacji w ŚCO
Maria Karyś
Maria Karyś

Dziś (21 maja) odbyło się uroczyste otwarcie pierwszego w regionie świętokrzyskim gabinetu prehabilitacji. Pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie onkologiczne otrzymają tam kompleksowe wsparcie dietetyka klinicznego, fizjoterapeuty, farmaceuty oraz psychologa.

- W Świętokrzyskim Centrum Onkologii mamy dziś szczególny dzień, zwłaszcza dla pacjentów. Cały zespół koncentruje się, by jak najlepiej im pomagać. Gabinet prehabilitacji  będzie służył kompleksowo: kondycji fizycznej, psychicznej, doborowi diety a także farmakoterapii – informuje prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Marszałek Renata Janik  podkreśla, jak ważne jest to miejsce.

- Gabinet ma na celu przygotowanie pacjenta szeroko rozumianym wsparciem  psychologicznym, fizycznym i dietetycznym. Wszystko to, co jest niezbędne, aby chory w dobrej kondycji został przygotowany do ewentualnego zabiegu czy do chemioterapii i radioterapii. Ważnym jest, aby te wszystkie działania, które profesor Góźdź wspólnie ze współpracownikami realizuje i wciąż udoskonala, przyniosły końcowy efekt, czyli uratowanie życia i zdrowia naszych świętokrzyskich pacjentów – mówi.

Małgorzata Piłat, kierownik Zakładu Psychoonkologii ŚCO zaznacza, że do tej pory również współpracowano z osobami chorymi, natomiast w gabinecie prehabilitacji pacjenci otrzymają pomoc już na wcześniejszym etapie.

- Przede wszystkim zajmiemy się procesem adaptacji do leczenia i zdrowienia. Chcemy obniżyć lęk, żeby odpowiednio przygotować pacjenta i jego rodzinę do zabiegu – informuje.

Zmiany będą zauważalne również pod kątem rehabilitacji. Do tej pory specjaliści pomagali w tym zakresie po zabiegu chirurgicznym.

- Kiedy wchodzimy z rehabilitacją przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, możemy pacjenta lepiej przygotować do dalszych etapów. Dzięki temu będzie miał lepszą wydolność, lepszy zakres ruchomości stawów, siłę mięśniową, lepszą wydolność oddechową, co jest istotne w szybszej regeneracji i powrotu do pełni sił po zabiegu czy leczeniu onkologicznym – informuje dr Anna Opuchlik, kierownik Zakładu Rehabilitacji w ŚCO.

Dietetycy wskażą drogę żywieniową. Jadłospis dla każdego pacjenta ma zawierać odpowiednią ilość białka oraz mikro- i makroskładników. Natomiast farmaceuci dobiorą odpowiednie leki.

Gabinet prehabilitacji mieści się w budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. O pomocy specjalistów decyduje lekarz prowadzący.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO