Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Wspólne czytanie „Balladyny” w kieleckim Parku Miejskim

sobota, 05 września 2020 11:41 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

To już dziewiąta już odsłona Narodowego Czytania. Dzisiaj (5 września) w całej Polsce miłośnicy literatury wspólnie czytają „Balladynę” – najbardziej znany dramat Juliusza Słowackiego. W akcji objętej oficjalnym patronatem Prezydenta RP biorą udział również mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

W wielu miejscach czytanie „Balladyny” odbywa się w formie wirtualnej. Na taki sposób uczestnictwa w przedsięwzięciu zdecydowała się chociażby Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Fragmentów dramatu można posłuchać na oficjalnym kanale YouTube WBP.

Z kolei „na żywo” lektury można było posłuchać w sobotę, 5 września, w Parku Miejskim imienia Stanisława Staszica. Interpretacji fragmentów podjęli się aktorzy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w muszli koncertowej.

– Co rok czytamy inne dzieło, w tym roku jest to akurat „Balladyna”. Aktorzy „Kubusia” postanowili włączyć się w tę akcję pod okiem reżysera Przemysława Żmiejko. Warto sobie od czasu do czasu przypomnieć niektóre lektury. W ten sposób inaugurujemy też nowy sezon w „Kubusiu”. Wracamy na scenę i gramy. Zachowujemy również reżim sanitarny, aby każdy mógł czuć się bezpiecznie – mówił dyrektor Teatru Lalki i Aktora, Piotr Bogusław Jędrzejczak, który oficjalnie rozpoczął dzisiaj nowy sezon w teatrze.

Podczas czytania „Balladyny” mogliśmy usłyszeć i zobaczyć Andrzeja Matysiaka, Zdzisława Reczyńskiego, Beatę Orłowską, Jolantę Kęćko, Agatę Sobotę, Dorotę Anyż oraz Annę Domalewską.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO