Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO+VIDEO] Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej

środa, 05 czerwca 2024 18:32 / Autor: Michał Łosiak
[FOTO+VIDEO] Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej
[FOTO+VIDEO] Debatowali o Polsce w Unii Europejskiej
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Bilans członkostwa, wady i zalety przepisów unijnych, kierunki w jakim będzie podążała wspólnota europejska – o tym rozmawiali uczestnicy debaty „Miejsce Polski w Unii Europejskiej – podsumowanie 20 lat Polski w UE”. Dyskusja odbyła się w siedzibie Radia eM Kielce.

W debacie wzięli udział: dr Agnieszka Zaremba – politolog, Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika i Łukasz Bilski – przedsiębiorca oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych. 

Dyskutanci zastanawiali się nad bilansem naszej obecności w strukturach unijnych.

– Możemy mówić prawie wyłącznie o zyskach. Jeśli chodzi o infrastrukturę to mam wrażenie, że spośród wszystkich krajów wykorzystała najlepiej pieniądze unijne. To były inwestycje, które pchnęły nas do przodu. Dzięki temu – szczególnie młodzi ludzie – czują niesamowitą przemianę. Nie ma chyba samorządu, który nie mógłby się pochwalić jakimś przedsięwzięciem finansowanym przez Unię Europejską – mówił Paweł Wójcik.

Uczestnicy debaty ocenili również unijną biurokrację i prawodawstwo, globalizację, pomysł wprowadzenia euro, ale także wpływ wspólnoty na przedsiębiorczość.

– Przedsiębiorcy dostaną za swoje jeśli będziemy dostosowywać się do pewnych pomysłów unijnych, np. czterodniowego dnia pracy i zwiększania płacy minimalnej. Nie jest dzisiaj łatwo prowadzić biznes – dodał Łukasz Bilski.

Prelegenci mówili również o tym jaka będzie przyszłość Polski w Unii Europejskiej.

– Świat nam się zmienia. Europa w procesie globalizacyjnym sobie radzi. Lepiej – mimo wszystko – być w większym klubie, niż pozostać samotnym żaglem w procesie globalizacyjnym – podkreślała dr Agnieszka Zaremba.

Spotkanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek  poprowadziła dr Katarzyna Bernat z Radia eM Kielce.

Przypomnijmy, że Polska wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 rok wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO