MIASTO
[FOTO] Ulicami Kielc przeszedł pochód górników
4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, patronki wszystkich górników, świętowali również przedstawiciele tej branży z województwa świętokrzyskiego, specjalizujący się w górnictwie skalnym.
Kieleckie obchody Barbórki rozpoczął pochód górników, którzy ulicami miasta przeszli na Rynek, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
W regionie znajduje się około 200 kopalń odkrywkowych.
– W ponad 50 kopalniach w regionie wydobywa się surowce metodami strzałowymi. W naszych kopalniach eksploatuje się m.in. wapień, kwarcyty, dolomity, piaski i siarkę. Dysponujemy bogatymi złożami, z których produkuje się cement i wapno. Nasze materiały są wykorzystywane w przemyśle budowlanym, drogowym oraz w rolnictwie jako nawozy sztuczne. Zazwyczaj górnictwo kojarzy się z węglem kamiennym, jednak nasze górnictwo odkrywkowe, skalne, jest równie istotne – mówi Marzena Bakalarz-Doropowicz, prezes kieleckiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa.
W barwnym pochodzie wziął udział również Jan Kowalski, emerytowany górnik z Kopalni Marmuru w Bolechowicach, który podkreśla, że Barbórka jest dla niego bardzo ważnym wydarzeniem.
– Ten przemarsz to stosunkowo nowa tradycja. Chcemy w ten sposób pokazać mieszkańcom Kielc, że górnictwo w przeszłości było istotnym segmentem naszej gospodarki. Mamy w okolicy m.in. Karczówkę, Miedzianą Górę czy Bolechowice – to prawdziwe zagłębie górnictwa skalnego – dodaje.
Marmury z Bolechowic zdobią wiele ważnych miejsc nie tylko w regionie, ale i w całym kraju.
– Świętokrzyskie marmury zdobią między innymi gmach Sejmu czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Można je również znaleźć na posadzkach niemal każdego kościoła – podkreśla Jan Kowalski.
Zwieńczeniem Barbórki świętokrzyskich górników była tradycyjna biesiada, podczas której zasłużonym przedstawicielom branży wręczono odznaczenia.
https://emkielce.pl/miasto/foto-ulicami-kielc-przeszedl-pochod-gornikow#sigProGalleriac14c26a837