Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Setne urodziny Baczyńskiego w Szkole Podstawowej nr 27

środa, 03 marca 2021 21:19 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Setne urodziny Baczyńskiego w Szkole Podstawowej nr 27
[FOTO] Setne urodziny Baczyńskiego w Szkole Podstawowej nr 27
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Być dobrym, życzliwym, nie kłamać, dbać o środowisko, słuchać rodziców i nauczycieli oraz pomagać starszym i potrzebującym. Tak uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej numer 27 w Kielcach chcą naśladować Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który jest ich patronem. Dziś (środa, 3 marca) w placówce odbyły się setne urodziny poety.

Uroczystość została zorganizowana w ramach szkolnych obchodów setnej rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wzięli w niej udział uczniowie klasy III b pod opieką wychowawczyni Mirosławy Lańczyk-Moskal. Nie zabrakło tortu, symbolicznego gaszenia świeczek, balonów i życzeń dla całej społeczności szkolnej. Podczas wydarzenia, w holu szkoły została otwarta wystawa poświęcona patronowi szkoły, którą przygotowała Patrycja Karykowska, nauczyciel-bibliotekarz z biblioteki szkolnej "U Sowy Poczytajki" oraz koordynator obchodów roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

– Na ekspozycji można zobaczyć plansze z kalendarium życia i twórczości patrona naszej szkoły, archiwalne fotografie z lat dziecięcych, młodzieńczych i życia dorosłego oraz zdjęcia jego bliskich, między innymi rodziców i ukochaną żonę Basię – mówi Patrycja Karykowska. – Są też plansze przedstawiające sposoby upamiętnienia Baczyńskiego w kraju i za granicą, na przykład za pomocą tablic pamiątkowych i murali oraz zbiory numizmatyczne i filatelistyczne – dodaje.

Na wystawie znalazły się także książki pochodzące ze zbiorów biblioteki szkolnej. – Dla mnie jest to prawdziwa perełka, ponieważ w ubiegłym roku udało nam się pozyskać od przyjaciół szkoły i sponsorów liczne wydania tomików poetyckich Baczyńskiego i książek o jego twórczości. Najmniejszy tomik ma zaledwie siedem centymetrów wysokości, a największy - ponad 40. Dużo emocji wśród dzieci wzbudził reprint rękopisu Baczyńskiego "W żalu najczystszym", w którym zaprezentowane są wykonane przez niego grafiki – tłumaczy koordynatorka obchodów.

Ekspozycja filatelistyczno-numizmatyczna pochodzi ze zbiorów prywatnych autorki, która jest wychowanką 111. Artystycznej Drużyny Harcerskiej ze Starachowic również imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Oprócz tego, przy ścianie pamięci patrona szkoły uruchomione zostało stanowisko komputerowe, na którym uczniowie i nauczyciele będą mogli posłuchać poezji śpiewanej do wierszy Baczyńskiego oraz zobaczyć archiwalne zdjęcia i niespotykane rysunki wykonane przez niego.

O wydarzeniu opowiada Patrycja Karykowska:

Uczniowie, którzy wzięli udział w uroczystości, bardzo dobrze wiedzą, kim był patron ich szkoły. – Był żołnierzem, poetą, malarzem i pisarzem, który ocalił nasz kraj. Zginął podczas Powstania Warszawskiego, abyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju i nie musieli mówić w obcym języku – relacjonowali.

Mimo młodego wieku, uczniowie wiedzą, co zrobić, aby naśladować Baczyńskiego. – Trzeba być dobrym, życzliwym, miłym, koleżeńskim, lojalnym, nie kłamać, pomagać rodzicom, starszym i potrzebującym, nie niszczyć ławek w szkole, dbać o środowisko, dawać innym dobry przykład i zachęcać ich do pomagania – wyliczali trzecioklasiści.

Kolejnym wydarzeniem, które zostanie zorganizowane w ramach obchodów setnej rocznicy patrona szkoły będzie konkurs recytatorski. Wezmą w nim udział uczniowie klas I do VIII. W tym miesiącu odbędą się też wybory najładniejszej gazetki ściennej na temat  Baczyńskiego w salach lekcyjnych klas I do III.

Posłuchaj co uczniowie wiedzą o swoim patronie:

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO