Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

MIASTO

[FOTO] Książkomat Miejskiej Biblioteki Publicznej już działa

środa, 21 lipca 2021 11:24 / Autor: Beata Kwieczko
[FOTO] Książkomat Miejskiej Biblioteki Publicznej już działa
[FOTO] Książkomat Miejskiej Biblioteki Publicznej już działa
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej już mogą korzystać z książkomatu, który znajduje się naprzeciwko Mediateki na antresoli Centrum Komunikacyjnego przy ulicy Czarnowskiej w Kielcach. Urządzenie powstało w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Działa ono na takiej samej zasadzie jak paczkomat i jest ułatwieniem dla osób, które pracują do późna lub nie zdążą wybrać się do biblioteki w godzinach jej otwarcia.

– Książkomat ma 43 skrzynki. Każdy czytelnik może w domu zamówić interesującą go książkę z poziomu katalogu bibliotecznego i  odebrać ją z książkomatu, nawet poza godzinami pracy biblioteki – informuje Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

– Czytelnicy mogą też za pomocą książkomatu zwracać książki, które już przeczytali. Korzystamy ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach: Mediateki oraz Filii nr 9. Jest to filia językowa, jak i popularnonaukowa. Mamy literaturę obyczajową, ale także zbiory dla osób niewidomych i słabowidzących – dodaje.

Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki podkreśla, że książkomat pokazuje możliwości Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

– To jest jeden z ciekawszych przykładów wykorzystania tego, w jaki sposób mieszkańcy mogą zadbać o nasze miasto sami i zagłosować na to, co rzeczywiście jest im potrzebne – zauważa wiceprezydent Chłodnicki.

Łukasz Pająk, kierownik Mediateki, przekonuje, że korzystanie z urządzenia jest bardzo łatwe.

– Książkomat posiada czytnik kodów kreskowych i kodów QR do obsługi kart bibliotecznych i drukarkę do pokwitowań. Książki należy zamówić przez katalog online. Aby to zrobić, należy wejść na stronę internetową MBP i wybrać zakładkę katalog. Po przeniesieniu do programu MATEUSZ, logujemy się na swoje konto i rezerwujemy książkę oraz wybieramy sposób odbioru "z książkomatu". Później czytelnik otrzymuje SMS z informacją, że może odebrać książki – tłumaczy Łukasz Pająk.

Książki należy odebrać w ciągu dwóch dni od otrzymania wiadomości. Czytelnik może wypożyczyć jednorazowo 10 książek lub audiobooków.

Z książkomatu można korzystać przez siedem dni w tygodniu, od rana do wieczora, także w weekendy, w godzinach otwarcia dworca autobusowego. Urządzenie kosztowało około 109 tysięcy złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO