MIASTO
[FOTO] Co robią pszczoły na Giełdzie Papierów Wartościowych?
W Światowym Dniu Pszczół na dachu Giełdy Pierów Wartościowych w Warszawie stanęła pasieka kieleckiego oddziału Ligii Ochrony Przyrody. Placówka dołączyła w ten sposób do grona europejskich instytucji, których misją jest troska o środowisko oraz działania na rzecz ochrony przyrody.
Giełda Papierów Wartościowych prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. Teraz postanowiła przyłączyć się do ogólnopolskiego projektu "Pszczoły w mieście", który realizuje Liga Ochrony Przyrody w Kielcach.
– To inwestycja, która przynosi określoną stopę zwrotu, ponieważ im lepiej są zachowane nasze ekosystemy, im zdrowsze, czystsze i bardziej różnorodne jest nasze środowisko, tym jesteśmy bogatsi – przekonuje Krzysztof Antoszewski z Ligii Ochrony Przyrody w Kielcach.
LOP prowadzi projekt "Z miłości do Przyrody - Pszczoły w mieście" od trzech lat. Jest on odpowiedzią na spadek liczebności populacji pszczół miodnych w Polsce i w Europie.
– Pszczoły w mieście sprawiają, że miejska dżungla staje się bardziej zielona. Dodatkowo te małe, pożyteczne owady posłużą badaczom jako bioindykatory zanieczyszczenia środowiska, poprzez poddanie analizom miodu oraz ich samych. Na tej podstawie możliwe będzie zmierzenie poziomu zanieczyszczenia metalami ciężkimi, radionuklidami czy środkami ochrony roślin na danym obszarze – wyjaśnia Krzysztof Antoszewski.
Pasieki w centrum miasta to coraz powszechniejsze zjawisko, które od lat cieszy się dużą popularnością w Europie. W Paryżu, Londynie czy Berlinie stoi po 4–5 tysięcy uli. Szacuje się, że Warszawa jest ich kilkaset. Eksperci wskazują, że pszczoły w miastach są zdrowsze, produkują więcej miodu i jest on mniej zanieczyszczony niż na terenach rolniczych. Poza tym tylko w miastach możliwa jest produkcja miodu winobluszczowego czy kasztanowcowego.
Data otwarcia pasieki na Giełdzie Papierów Wartościowych została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ właśnie 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.
– W tym roku przypadają również obchody 30-lecia giełdy, co stało się dodatkowym bodźcem dla firmy do zainwestowania w naszą wspólną przyszłość, ponieważ ratując pszczoły , ratujemy cały świat – dodaje Krzysztof Antoszewski.
Wydarzenie zostało połączone z otwarciem wystawy "Miejskie pszczołowanie (URBAN BEEING) – energia przyrody". Jest to cykl obrazów, których autorem jest kielecki artysta Igor Endone Kowalczyk, od początku silnie związany z projektem "Pszczoły w mieście". Ekspozycji towarzyszyła aranżacja muzyczna, którą przygotował Adam Dąbek.
Wystawę można zwiedzać w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie do 27 maja. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
Światowy Dzień Pszczoły został ogłoszony w 2018 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jego celem jest przypomnienie, jak ważne dla bioróżnorodności planety są gatunki zapylające, w tym również pszczoły. Ma on również zwrócić uwagę na zagrożenia, przed jakimi stoją.
https://emkielce.pl/miasto/foto-co-robia-pszczoly-na-gieldzie-papierow-wartosciowych#sigProGalleria5be57af51b