Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Kielce zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych

wtorek, 22 marca 2022 08:42 / Autor: Weronika Kępa
Kielce zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych
Źródło: kielce.eu
Kielce zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych
Źródło: kielce.eu
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Kielce wprowadziły na rynek obligacje o wartości 167,5 mln zł. Wartość nominalna każdej z nich to tysiąc złotych. Terminy wykupu poszczególnych serii przypadają na lata 2022- 2037.

Uroczystość pierwszego notowania obligacji Kielc odbyła się 21 marca w Warszawie. Władze miasta odebrały statuetkę i dyplom potwierdzający swój debiut.

– Bardzo cenimy sobie możliwości, jakie rynek Catalyst oferuje samorządom terytorialnym, a naszą obecność na nim traktujemy jako kolejne z działań, które podejmujemy w ostatnich latach, dla uporządkowania sposobów finansowania rozwoju Kielc – mówił podczas uroczystości prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

– Chciałbym zauważyć, że Kielce związane są z giełdą od samego początku jej funkcjonowania i od pierwszego notowania. Jedna z pierwszych pięciu polskich spółek, których akcje notowane były w Warszawie to przecież kielecki Exbud – dodał.

Jak poinformował wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., Jerzy Kwieciński, wejście na giełdę jest źródłem długiego finansowania miasta.

– Jest to także promocja Kielc jako ośrodka gospodarczego. Trzymamy kciuki, żebyście Państwo byli jak najlepiej rozpoznawani na rynku kapitałowym. Bardzo się cieszymy, że samorządy potrafią organizować finansowanie z różnych źródeł, zarówno rządowych jak i unijnych. Obligacje komunalne, dzięki którym można finansować inwestycje, to doskonały instrument do rozwoju miasta – mówił Jerzy Kwieciński.

Jak zaznaczają władze miasta, obecność na Giełdzie Papierów Wartościowych pozwoli budować wiarygodność Kielc i promować je jako aktywnie działający samorząd korzystający z innowacyjnych instrumentów finansowych.

Kielce są 133 emitentem na rynku Catalyst oraz trzecim debiutem na tym rynku w 2022 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO