MIASTO
Festiwal Wolność i Pokój
Od 11 do 19 listopada potrwa Festiwal Wolność i Pokój / Freedom and Peace. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
Festiwal towarzyszy rocznicy odzyskania niepodległości. - Główną myślą przyświecającą festiwalowi jest – Nie ma wolności bez solidarności z ofiarami zbrojnych konfliktów, uchodźcami i prześladowanymi – informują organizatorzy.
Poniżej program festiwalu:
PROGRAM
11 listopada (wtorek) Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, ul. Sienkiewicza 23
godz. 18:00 MIŁOŚĆ, WIARA, NADZIEJA. Koncert pieśni Bułata Okudżawy w wykonaniu Anatola Borowika
godz. 20:30 GAŁĄZKA ROZMARYNU. NOCNE POLAKÓW ROZMOWY z udziałem Leszka Mazana – krakowskiego publicysty; Wojciecha Lubawskiego – autora książki Małgorzata idzie na wojnę, prezydenta Kielc; Bogdana Białka – prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz artystów kieleckich: Andrzeja Cempury, Mirosława Bielińskiego i Pawła Piotrowskiego.
Anatol Borowik – bard, muzyk, poeta. Wychowanek wrocławskiego kultowego Ośrodka Teatralnego „Kalambur” i wrocławskiego Teatru „Misterium”, laureat teatralnych festiwali studenckich lat 70. i 80., miłośnik i wykonawca pieśni Bułata Okudżawy. Do tej pory z programem pieśni Okudżawy: „Miłość, Wiara, Nadzieja” dał około 600 koncertów w całej Polsce oraz w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Rosji. Zafascynowany twórczością Jacquesa Brela, Żanny Biczewskiej, Joan Baez, Leonarda Cohena, Jurija Kukina i Jaromira Nohavicy. Obywatel świata, ale zdecydowanie człowiek Kresów i Pogranicza Wschodniego jako kulturowego tygla narodów. Wydał płytę z 21 pieśniami Bułata Okudżawy. Laureat Wszechrosyjskiego i Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Bułata Okudżawy w Moskwie w 2011 i 2013 roku.
12 listopada (środa) godz. 18:00 Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)
PROJEKCJA polskiego filmu dokumentalnego z 1935 roku pt. „SZTANDAR WOLNOŚCI” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego
„Sztandar wolności” to dokument o marszałku Józefie Piłsudskim i jego współpracownikach, w którym wykorzystano unikatowe materiały archiwalne – zdjęcia, fragmenty filmów, dokumenty, gazety, odezwy i mapy. Film, ilustrowany muzyką Jana Maklakiewicza, pokazuje, jak Polacy widzieli Marszałka w latach 30., a także jakie konwencje stosowali dokumentaliści w montażu, dźwięku i komentarzach.
16 listopada (niedziela) Kielecki Instytut Kultury Dialogu im. Jana Karskiego, ul. Planty 7/9 (dawna Galeria Fotografii BWA)
godz. 17:00 „MIRIAM GUTERMAN W NASZYCH WSPOMNIENIACH”
Miriam Guterman zmarła w Izraelu 19 września 2014 roku, w wieku 93 lat. Była ostatnim świadkiem przebiegu całości zajść pogromu kieleckiego, do którego doszło 4 lipca 1946 roku.
Urodziła się w Kielcach w 1921 roku. Przez całe dzieciństwo i młodość mieszkała w kamienicy przy ulicy Plany 7. Ocalała z Holocaustu dzięki odwadze i ogromnej trosce mieszkańców podkieleckich wsi. W 1945 roku powróciła do rodzinnego domu przy ul. Planty 7. Była w nim podczas pogromu. Przeżyła, ponieważ uratował ją dozorca kamienicy, Polak. Po tym wydarzeniu postanowiła opuścić Polskę, choć – jak sama przyznawała – uczyniła to z ciężkim sercem. Ponownie przyjechała do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia im. Jana Karskiego (które odznaczyło ją medalem Femina Bona) dopiero w lipcu 2011 roku. Wzięła wtedy udział w obchodach 65. rocznicy pogromu.
godz.18:00 SPOTKANIE W DIALOGU z rabinem Stasem Wojciechowiczem (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie)
Rabin Stas Wojciechowicz pochodzi z rodziny o polsko-żydowskich korzeniach. Na początku lat 90. wyjechał z rodzinnego Taszkientu na studia do Stanów Zjednoczonych. W 1995 roku rozpoczął studia w Hajfie. Podczas służby wojskowej wystąpił o przyjęcie na studia rabiniczne w reformowanym Hebrew Union Collage w Jerozolimie, które rozpoczął w 2001 roku. Smichę rabinacką Hebrew Union College otrzymał w roku 2006. Od 2007 roku Stas Wojciechowicz pracował jako rabin w progresywnej społeczności żydowskiej Shaarei Shalom w Sankt Petersburgu w Rosji. Od października 2010 pracuje jako reformowany rabin w Warszawie.
19 listopada (środa) godz. 18:00 Pallotyńskie Centrum Dialogu, Wychowania i Promocji w klasztorze na Karczówce
SPOTKANIE W DIALOGU z dominikaninem o. TOMASZEM DOSTATNIM.
„Papież Franciszek – dlaczego jest niezrozumiany w Polsce”
Tomasz Dostatni OP – dominikanin, publicysta, duszpasterz inteligencji, rekolekcjonista. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne w Krakowie. Mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu i proboszcza. W latach 1995–2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze”. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu „Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Tłumaczy z języka czeskiego. Prowadzi dominikańską Fundację Ponad Granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Z UMCS w Lublinie współorganizuje od kilku lat program Przekraczać mury; z Uniwersytetem Adama Mickiewicza cykl spotkań Europa, ale jaka?; w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie stały cykl Jak żyć? (spotkanie z filozofami). Zaangażowany jest w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”. W Polskiej Prowincji Dominikanów pełni funkcję promotora ekumenizmu.