Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

European Rover Challenge oficjalnie otwarty

piątek, 09 września 2022 13:46 / Autor: Wojciech Dudkowski
European Rover Challenge oficjalnie otwarty
European Rover Challenge oficjalnie otwarty
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielce przez weekend będą kosmiczną stolicą Europy. Rozpoczęła się ósma edycja zawodów łazików marsjańskich „European Rover Challenge”, które w tym roku odbywają się na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej. W programie wiele atrakcji nie z tej ziemi.

Na placu przed politechniką zobaczyć można łaziki 16 drużyn z całego świata, które wezmą udział w rywalizacji na torze odzwierciedlającym warunki panujące na Czerwonej Planecie. Już odbył się konkurs na budowę łazika z elektrośmieci. W auli można spotkać się też z ciekawymi gośćmi i wziąć udział w prelekcjach po angielsku.

Otwierając imprezę, rektor Politechniki Świętokrzyskiej, profesor Zbigniew Koruba, zwrócił uwagę, że cywilizacja zmierza w stronę kosmosu:

– W obliczu kryzysu powstaje pytanie, czy warto  wydawać wiele środków na takie przedsięwzięcia. Ja uważam, że warto i trzeba. Nasze wydarzenie nie jest bardzo kosztowne, ale bardzo wartościowe. Swój kunszt pokazują młodzi pracownicy, doktoranci i studenci. Wielu studentów nie wie, że się nie da wielu rzeczy zrobić. Profesorowie od razu rezygnują, tak sądząc, a studenci udowadniają, że się da – zauważył. Profesor życzył także powodzenia kieleckiej drużynie Impuls.

Wojewoda Zbigniew Koniusz podkreślił, że Kielce są ważnym miejscem na mapie ośrodków nowych technologii:

– Są tu osoby, które aspirują, żeby nadawać ton w najbliższych latach albo dziesiątkach lat, nauce światowej. Jestem z wami całym sercem, chcę aby rozwiązania, które pokażecie na poligonie marsjańskim, sprawdziły  się w życiu.

Wicemarszałek Renata Janik cieszy się, że oczy całego naukowego świata zwrócone są w stronę Kielc:

– To wydarzenie promujące nasz region i Politechnikę Świętokrzyską. Jako zarząd województwa zachęcamy młodych ludzi, by podejmowali tu studia techniczne – zwłaszcza pasjonaci kosmosu, robotyki i inżynierii – dodaje.

Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki również zaprasza do studiowania u nas:

– Kielce są dobrym miastem do tego. Robotyka, kosmos, wszystko co związane z nowymi technologiami, dzieje się właśnie tutaj.

W wydarzeniu uczestniczy także Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna, który przypomniał, że technologie kosmiczne są obecne w naszym codziennym życiu:

– Dzięki zdjęciom satelitarnym możemy unikać katastrof, skuteczniej gasić pożary, planować gospodarkę przestrzenną, oglądać telewizję, a także zapewnić łączność w słabo dostępnych miejscach. Infrastruktura satelitarna to podstawa funkcjonowania nowoczesnego państwa.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że Polska także ma swój wkład w obecny rozwój technologii kosmicznych.

– Przemysł kosmiczny  nie jest już w powijakach. Jest mocno zaangażowany w różne misje, między innymi w kolejną wyprawę na Księżyc, są tam mocno zaawansowane polskie technologie kosmiczne. Kuźnia kadr bierze się właśnie stąd, z takich zawodów – zaznaczył.

– Kosmos to nie jest coś odległego i nie mówię tutaj o podróżach na Marsa. Tensektor pomaga nam, tu na ziemi podnosić jakość życia. Wiele marek produkujeelementy wyjęte z działu kosmicznego, a my dzisiaj korzystamy z nich na codzień. Cieszę się, że nasze zawody są co roku śledzone przez tysiące ludzi nacałym świecie – mówił Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Szczegółowy program imprezy dostępny jest tutaj.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO