MIASTO
Edukacją w raka
W wyniku chorób onkologicznych umiera rocznie w województwie świętokrzyskim ponad dwadzieścia razy więcej osób, niż na skutek wypadków komunikacyjnych. Jak zauważają specjaliści, w profilaktyce nowotworów bardzo ważne jest uświadamianie społeczeństwa o ryzyku chorobowym w jak najmłodszym wieku. Co na tym polu dzieje się w naszym województwie?
„Szkoła promująca Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem" to nazwa projektu realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii we współpracy ze szkołami. Przedsięwzięcie ma na celu uświadamianie dzieci i młodzieży szkolnej w zakresie profilaktyki onkologicznej. – Liczymy na to, że młodzież szkolna zaniesie informacje zdobyte na lekcjach do domów. Dzięki czemu dotrą one także do matek i babć, które są w wieku podwyższonego ryzyka na przykład jeśli chodzi o raka piersi czy szyjki macicy – powiedział w rozmowie z Radiem eM dr Leszek Smorąg z Zakładu Epidemiologii i Walki z Rakiem ŚCO.
Edukacja onkologiczna jest realizowana w szkołach już od 10 lat. Lekarze pozytywnie oceniają współpracę z nauczycielami i widzą w niej ogromną szansę na dotarcie do szerszego grona odbiorców, zwłaszcza w małych miejscowościach. – Cenimy sobie współpracę z nauczycielami i staramy się ją stale udoskonalać. Będziemy korzystać z tego, że w niektórych miejscowościach właśnie wokół szkół ogniskuje się działalność lokalna, co daje możliwość zebrania większej ilości ludzi w jednym miejscu. Do rodziców dzieci możemy też dotrzeć na przykład poprzez wywiadówki – ocenił dr Smorąg.
W Polsce żyje ponad pół miliona osób zmagających się z chorobą nowotworową. Ministerstwo Zdrowia na program walki z rakiem przeznacza rocznie około 250 milionów złotych.