Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Sesja Rady Miasta. Sprawdź o czym będą debatowali radni

czwartek, 04 listopada 2021 09:00 / Autor: Weronika Karyś
Sesja Rady Miasta. Sprawdź o czym będą debatowali radni
Fot. Piotr Michalec
Sesja Rady Miasta. Sprawdź o czym będą debatowali radni
Fot. Piotr Michalec
Weronika Karyś
Weronika Karyś

W oficjalnym programie listopadowej sesji rady miasta znalazło się dwanaście projektów uchwał. Tym razem gremium pochyli się m.in. nad zmianami w budżecie, podwyżką podatków od nieruchomości, miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – Kielce zachód.

Chodzi o tereny położone przy ulicach Szajnowicza–Iwanowa, Piekoszowskiej i Starowiejskiej. Obejmują one ponad 58 hektarów.

– Tam są drobne korekty jeśli chodzi o obsługę komunikacyjną, na przykład przy ulicy Piekoszowskiej. Wyznaczono również lokalizację garażu wielopoziomowego przy ulicy Szajnowicza–Iwanowa. Ogólnie dokument ma na celu dostosowanie planu do obowiązujących przepisów oraz aktualnych potrzeb właścicieli nieruchomości – informuje Jarosław Karyś, przewodniczący kieleckiej rady miasta.

Prawdopodobnie największe emocje wzbudzi jednak projekt uchwały w sprawie podwyżki podatków od nieruchomości.

– Wracamy do tego co miało być omawiane na sesji październikowej. Wtedy, jak pamiętamy, prezydent wycofał się z propozycji i dokument nie był procedowany – mówi przewodniczący Karyś.

– Zmiana polega na zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla terenów, które z racji swojego położenia nie mogą być zabudowane. Większość z nas jest przeciwko podniesieniu podatków. Myślę, że ta kwestia wywoła największą dyskusję – stwierdza.

Jak co miesiąc radni pochylą się również nad zmianami w budżecie. – Uzyskaliśmy subwencję uzupełniającą na edukację – ponad 26 milionów złotych. Zostaną one przeznaczone głównie na szkoły niepubliczne. Zmiany dotyczą również wycofania się w tym roku z kieleckiego roweru miejskiego. Projekt ma być realizowany dopiero w przyszłym roku. Podobnie wygląda kwestia przebudowy ulicy Prostej. Miasto chce zrezygnować również z oświetlenia KCK – wylicza.

W porządku listopadowej sesji miał się również znaleźć dokument dotyczący standardów urbanistycznych. Okazuje się jednak, że na jego procedowanie będzie trzeba jeszcze chwilę poczekać.

– W tej kwestii była spora rozbieżność między oczekiwaniami radnych, komisji urbanistycznej i samego urzędu. Zostały zaproponowane dwie różne koncepcje. Oczywiście obie przewidują strefowanie, natomiast urbaniści chcieli bardzo zawęzić możliwość wysokiej zabudowy. Uważam, że to jest krok w złą stronę – stwierdza Karyś.

Projekt ma zostać wprowadzony na grudniową sesję.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO