MIASTO
Radni przyznali pieniądze dla Korony
Po czterech godzinach obrad radni przyznali pieniądze dla Korony Kielce. Za przyznaniem 7 milionów 800 tysięcy złotych dla klubu głosowało 19 radnych: Jarosław Karyś, Piotr Kisiel, Dariusz Kozak, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Jacek Michalski, Marianna Noworycka-Gniatkowska (PiS), Tomasz Bogucki, Witold Borowiec, Władysław Burzawa, Regina Zapała (Porozumienie Samorządowe); Stanisław Góźdź, Dawid Kędziora, Grzegorz Świercz, Włodzimierz Wielgus, Jacek Wołowiec (PSL), Jan Gierada (SLD) oraz Robert Siejka i Jarosław Machnicki (PO). Przeciw było czterech radnych: Joanna Winiarska, Agata Wojda, Katarzyna Zapała (PO) i Marcin Chłodnicki (SLD), wstrzymali się Joanna Grzela i Krzysztof Adamczyk (SLD).
18:00
Po przedstawieniu oświadczenia prezydenta uchwałę o przyznaniu pieniędzy dla Korony zdecydowali się poprzeć radni PSL oraz dwóch radnych PO.
17:40
Wystąpienie prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Prezydent zgodził się, aby jeden przedstawiciel Rady Miasta, najlepiej przewodniczący Komisji Rewizyjnej Robert Siejka (PO) uczestniczył w kontroli w Koronie Kielce S.A. Kontrola mogłaby się odbyć przy akceptacji prezydenta i Rady Nadzorczej Społki. Do Rady Nadzorczej (po ustąpieniu dotychczasowej) mogą zgłaszać swoich kandydatów działacze piłkarscy, kibice i inne środowiska. Rada Nadzorcza jest społeczna (nie ma wynagrodzenia) oraz mogą zasiadać w niej ludzie mający stosowne uprawnienia: przebyty kurs, są biegłymi rewidentami lub mają wykształcenie prawnicze. Prezydent zapowiedział, że plany naprawcze w Koronie Kielce przedstawi do końca stycznia.
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: – Odniosę się do postulatów złożonych przez radnych. Co do kontroli, proponuję, by jeden z członków, może przewodniczący (Robert Siejka, który jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Urzędu Miasta – przyp. red.), który ma doświadczenie, przeprowadziłby kontrole przy akceptacji zarówno Rady, jak i mojej. To moim zdaniem mogłoby zaspokoić oczekiwania radnych.
W sprawie natychmiastowego odwołania Rady Nadzorczej, ta rada musi być. To ciągły organ.
Proponuję, żeby działacze piłkarscy, kibice i grono, dla którego Korona jest bliska, przysłali nam oferty tych, którzy mogą zasiąść w Radzie Nadzorczej. Nie ma za to pieniędzy i trzeba mieć uprawnienia. Może to być skończony kurs, albo posiadanie uprawnień głównego rewidenta, bądź biegłego. Nowy członek będzie zmieniał obecnych.
Szczegółowy „plan naprawczy” mogę zaprezentować do końca stycznia. Przedstawimy wszystkie scenariusze. Co do przedstawienia raportu ze wszystkich kontroli – w ciągu tygodnia możemy przedstawić te dokumenty.
16:50
Radni ogłosili kolejną przerwę. Trwa Konwent Seniorów. Po nim odbędzie się głosowanie w sprawie przyznania, bądź nieprzyznania Koronie dofinansowania w wysokości 7,8 mln zł.
16.30
Marek Paprocki, prezes Korony Kielce: - Dziś zarząd Korona S.A. złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki. Musicie mieć świadomość, że jeżeli dziś nie podejmiecie decyzji o przyjęciu poprawki, będzie to równoznaczne z jej odrzuceniem. Spółka w tym momencie nie jest w stanie funkcjonować w zawieszeniu ani dnia dłużej.
Było jasne, że spółka wymaga planu naprawczego. Taki został opracowany. Ale jego wdrożenie zakłada wsparcie środkami właścicielskimi.
Jakie warunki musza zaistnieć, żeby klub przetrwał i dalej funkcjonował? Podstawa to radykalne obniżenie kosztów. Spółka nie może sobie poradzić z kosztami wynagrodzenia dla zawodników. Obniżka ma już miejsce i będę kontynuowana w zimowym okienku. Większość będzie miała miejsce po zakończeniu sezonu, bo wtedy wygasają kontrakty znacznej liczby zawodników.
Nasz klub w sezonie wypracowuje przychody w wysokości kilkunastu milionów. Około 35 procent pochodzi z miasta. W spółce jest 23 pracowników etatowych administracji, marketingu, księgowości, bezpieczeństwa itd. Średnie wynagrodzenie wynosi 3200 złotych. To mniej niż średnie wynagrodzenie w Kielcach. Ich zarobki sięgają 9,5 procenta wszystkich wynagrodzeń. Pion sportowy z trenerami to 12 procent. Natomiast pensje piłkarzy sięgają 80 procent wszystkich wynagrodzeń.
Poza wynagrodzeniami obszarów, na które Korona wydaje pieniądze, jest bardzo wiele. Wynajem stadionu i bazy sportowej, bezpieczeństwo, ochrona, transport dla zawodników, hotele, odzież sportowa, opieka medyczna, obozy sportowe, obsługa prawna, podatki, a także ubezpieczenia.
Jakie działania podjął zarząd od 1 kwietnia 2014 prowadzących do obniżenia kosztów? Nie przedłużono kontraktów z 7 zawodnikami. Rozwiązano umowę z Maciejem Korzymem. Wypożyczono 3 piłkarzy, w trakcie sezonu obniżono kontrakty 3 graczy o 50 procent. Nowe umowy nie zawierają zapisów dotyczących premii indywidualnych, jakie docelową mają zniknąć. Rozwiązano umowę z byłym prezesem, dyrektorem ds. sportowych, dyrektorem ds.. marketingu, pełnomocnikiem zarządu ds. PR. Wszystkie umowy zostały rozwiązane bez kosztów odpraw. Latem zrezygnowano też z zagranicznego obozu przygotowawczego. W kolejnej rundzie nie przedłużono kontraktów z Chiżniczenko oraz Szlakotinem. Rozwiązaliśmy umowę z Janotą i wypożyczyliśmy kolejnych zawodników. Czekamy na rozwiązanie sporu z dwoma piłkarzami w sprawie umów.
Oszczędności nie spowodują, że klub uzyska stabilność. Nie powiemy na koniec sezonu, że możemy istnieć bez wsparcia właścicielskiego.
Przyjęcie poprawki jest jednym z warunków, by proces naprawczy mógł zostać zrealizowany. Jakie jeszcze? Przede wszystkim zarząd musi wycofać wniosek o zgłoszenie likwidacji spółki i złożyć do sądu oświadczenie o wdrożeniu postępowania naprawczego. Musimy także sportowo utrzymać się w ekstraklasie, otrzymać licencję na grę w kolejnym sezonie i zawrzeć ugody z piłkarzami, czy innymi wierzycielami.
16:00
Trwają rozmowy w sprawie przyszłości Korony Kielce. Jacek Michalski apeluje, by głosować "za". W przeciwnym razie ogłoszona zostanie upadłość. - Potem wyznaczony zostanie sędzia. Wtedy nie ma przeproś. Od trzech lat zmagamy się w mojej firmie z upadłością. Umowy, które się kończą, nie będą mogły zostać przedłużone. Tak jest też w sytuacji wychowanka Korony Piotrka Malarczyka. On czeka na naszą decyzję - mówi radny PiS.
15:30
Przerwa w obradach. Poprosiliśmy radnych o opinie w sprawie przyznania dofinansowania Koronie Kielce. Porozumienie Samorządowe oraz PiS są za pieniędzmy dla "złocisto-krwistych", natomiast radni PO, PSL i SLD domagają się zrealizowania przez prezydenta sześciu postulatów. Wśród nich wprowadzenie komisji rewizyjnej do spółki, odwołanie Rady Nadzorczej, a także przedstawienie "planu naprawczego" klubu.
{audio}Agata Wojda – PO|1201wojda.mp3{/audio}
{audio}Jarosław Karyś – PiS| karys111.mp3{/audio}
14:50
Szef Rady Nadzorczej Korony, Janusz Koza oddał się do dyspozycji prezydenta Wojciecha Lubawskiego: - Jeśli moja osoba, czy Artura Sobolewskiego lub Teresy Serugi jest problemem do tego, aby państwo dali klubowi te 7,8 mln złotych, to ja w tej chwili jestem w stanie oddać się do dyspozycji pana prezydenta i złożyć rezygnację.
14:30
Prezydent Wojciech Lubawski skomentował proponowane przez prezydium Rady Miasta postulaty. Radni domagają się wprowadzenia do spółki komisji rewizyjnej złożonej z członków rady. – Mam opinie prawną, że taka kontrola jest niemożliwa – ucina prezydent.
Wśród postulatów pojawił się także punkt o odwołaniu Rady Nadzorczej Korony Kielce. – To jest jednoznaczne ze wskazaniem winnego. Robiąc to, powiedziałbym, że oni są winni. To oddani spółce ludzie, którzy pracują za darmo. Pomagają i dbają, by spółce się krzywda nie stała. Możemy do Rady Nadzorczej włączyć kogoś, ale nie znam przypadku, by Rada Miasta zatwierdzała w spółce Radę Nadzorczą. To niezgodne z prawem handlowym.
Radni żądają również zaprezentowania przez prezydenta szczegółowego planu naprawczego. Miałby on zostać przedstawiony dziś, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. – Dlaczego żąda się ode mnie planu naprawczego godzinę przed rozpoczęciem sesji? Może jakbyście w piątek poprosili, byłbym w stanie przygotować. To specjalnie po to, żebym się z tego nie wywiązał. A przecież podkreślone jest, że bezwzględnie trzeba spełnić wszystkie postulaty… – komentuje Lubawski.
Włodarz miasta odniósł się również do postulatu o zbyciu Korony Kielce do końca bieżącego sezonu. – Nie wiem jak się odnieść. Zbycie większości, lub całości udziałów? Przecież to jest spółka akcyjna. Poza tym jak mogę przysięgać, że zbędę wszystkie akcje klubu, wokół którego od kilku lat dwa razy w roku trwa awantura? Szaleniec kupiłby ten klub. Jeżeli nie zrozumiemy, że potrzebny jest spokój, my takiego inwestora nie znajdziemy – twierdzi prezydent.
– Moim zdaniem to pismo zostało napisane, żebym się z niego nie wywiązał. Nie ma żadnego woli dogadania się. Nie chodzi o Koronę, pieniądze, tylko politycznie postawić na swoim – zaznacza Lubawski.
14:00
Jesteśmy po spotkaniu prezydenta z prezydium Rady Miasta. Przedstawione zostało pismo z 6 postulatami radnych w związku z kwestią Korony Kielce. Chodziło o wprowadzenie do klubu komisji rewizyjnej, natychmiastowe odwołanie rady nadzorczej, zaprezentowanie planu naprawczego, czy zbycie większości, lub wszystkich udziałów miasta w klubie.
Aby rajcy zagłosowali „za”, prezydent musi je spełnić. Z najświeższych informacji wynika, że prezydent nie zaakceptował żadnego z nich.
Odsłuchaj nagranie z konferencji prasowej prezydium Rady Miasta.
{audio}Prezydium|kieleceradni.mp3{/audio}
Czy Korona dostanie pieniądze? Więcej będziemy wiedzieć po godzinie 14. Wtedy rozpocznie się sesja nadzwyczajna sesja Rady Miasta.