Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dziś przypada 35. rocznica częściowo wolnych wyborów

wtorek, 04 czerwca 2024 14:27 / Autor: Michał Kita
Dziś przypada 35. rocznica częściowo wolnych wyborów
Dziś przypada 35. rocznica częściowo wolnych wyborów
Michał Kita
Michał Kita

W Kielcach upamiętniono 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, z 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji w budynku przy skrzyżowaniu ulicy Sienkiewicza i Małej odtworzono symboliczną komisję wyborczą sprzed ponad trzech dekad. Nie zabrakło wspomnień uczestników tamtych wydarzeń a także tortu i „toastu za Ojczyznę”.

Jak mówi Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski, 4 czerwca 1989 roku to jeden z przełomowych momentów  w historii.

– Datę 4 czerwca wspominam z radością i dużym sentymentem. Pracowałem wówczas w PZMot.  Wybory obserwowaliśmy z napięciem i również częściowym niedowierzaniem. Towarzyszyła nam ogromna nadzieja na zmiany, którą mieliśmy od samego początku powstania Solidarności – dodaje.

W uroczystości wzięła również udział prezydent Kielc Agata Wojda, która podkreśla, że 4 czerwca to bardzo ważne święto. 

– To okazja do zamanifestowania dwóch fundamentalnych rzeczy: wdzięczności i podziękowań dla bohaterek i bohaterów, którzy swoją pracą, zaangażowaniem i ofiarnością ofiarowali nam wolność. Wówczas nikt nie miał pewności, że zmiana dokona się w sposób bezkrwawy. Obecnie naszym zobowiązaniem wobec pokoleń zaangażowanym w proces zmian demokratycznych jest aktywne współtworzenie przyszłości naszego kraju, nie tylko poprzez udział w wyborach – ocenia.

W spotkaniu wzięli również uczestnicy wydarzeń z 1989 roku, Jak mówi Ryszard Cichy, jeden z twórców świętokrzyskiej Solidarności, podkreśla, że 35 lat temu społeczeństwo uwierzyło w wolną i niepodległą Polskę.

– Wolność, niepodległość i suwerenność to ważne elementy normalnego państwa. Niestety, nie są one nam dane raz na zawsze, o to wszystko musimy zabiegać. Dziś,  po 35 latach, widać to za naszą wschodnią granicą, gdzie każdego dnia ludzie giną, broniąc swojej wolności – ocenia.

W ramach obchodów Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, we wtorek (4 czerwca) przed siedzibą Urzędu Wojewódzkiego można było honorowo oddać krew.

Organizatorami uroczystości było miasto Kielce, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, oraz Komitet Obrony Demokracji.

4 czerwca w Polsce jest obchodzony Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, ustanowiony przez Sejm 24 maja 2013 r. dla upamiętnienia wyborów z 1989 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO