Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Dr Stanisław Bajtlik odwiedził Kielce. Mówił o nauce i sztuce

czwartek, 21 marca 2024 18:47 / Autor: Michał Łosiak
Dr Stanisław Bajtlik odwiedził Kielce. Mówił o nauce i sztuce
Dr Stanisław Bajtlik odwiedził Kielce. Mówił o nauce i sztuce
Michał Łosiak
Michał Łosiak

„Czy uczony jest artystą?” – na to pytanie starał się odpowiedzieć dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika przy Polskiej Akademii Nauk. Spotkanie odbyło się w ramach „Kosmicznego Tygodnia” w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Dziś (21 marca) swój wykład wygłosił dr Stanisław Bajtlik, jeden z najbardziej znanych popularyzatorów nauki. W latach 1986-1988 pracował na Princeton University, a w latach 1993-2010 wielokrotnie przebywał w instytutach naukowych w Trieście, Paryżu, Monachium, Kopenhadze, Cambridge i innych.

W swojej prelekcji w Kielcach astrofizyk rozważał związki nauki ze sztuką.

– Z tym jest problem. Musimy się bowiem zastanowić, kto jest naukowcem, a kto jest artystą. W świecie artystów mamy geniuszy, ale i rzemieślników, którzy nie dokonują przełomów. Podobnie jest z uczonymi. Tych wybitnych jest stosunkowo niewielu. Oni z pewnością są artystami. To nie oznacza jednak, że w swojej pracy kierują się poczuciem piękna. To nie jest narzędzie pracy uczonego. Podobną drogę przeszła zresztą sztuka. Kojarzy się ona z rzeczami estetycznymi, ale w XX wieku przestała taką być. Może być brzydka i wypowiadać się na temat rzeczy okropnych. Widzę liczne podobieństwa między nauką i sztuką, ale są to dwie zupełnie inne dziedziny – tłumaczył.

Na sali obecny był Biskup Kielecki Jan Piotrowski. 

ROZMOWA Z DR. STANISŁAWE BAJTLIKIEM

„Kosmiczny tydzień” potrwa do soboty (23 marca), kiedy to o godzinie 11 zaplanowano zaś specjalne tematyczne oprowadzania po bazylice katedralnej w Kielcach pt. „Droga do Nieba”. Prawdziwą gratką dla miłośników astronomii będzie również oglądanie nieba za pomocą teleskopu.

– O tym jednak, czy wydarzenie się odbędzie, poinformujemy w jego przeddzień ze względu na konieczność upewnienia się co do warunków pogodowych – tłumaczy Kinga Reczka z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO