MIASTO
Debata „Bohaterowie Kielecczyzny” w Radiu eM Kielce
Dzisiaj o godzinie 11, w Radiu eM Kielce rozpoczęła się debata pod tytułem „Bohaterowie Kielecczyzny”, w cyklu „Kielecczyzna w walce z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem, w latach 1939-1956”. O prześladowaniach, jakich doświadczyli mieszkańcy naszego regionu rozmawiała z gośćmi dr Katarzyna Bernat.
W dyskusji udział wzięli: Marek Jończyk z delegatury IPN w Kielcach, dr Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oraz Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach.
Marek Jończyk:
Mówiąc o sposobie myślenia i funkcjonowania okupantów, w tym przypadku III Rzeszy i Związku Sowieckiego, mamy do czynienia z przemyślanym, wyrachowanym i perfekcyjnie wykonanym uderzeniem. Uderzeniem w tę część społeczeństwa, która dla agresorów stanowi największe zagrożenie. A więc – w szeroko pojętą inteligencję.
Marek Maciągowski:
Naturalni przywódcy środowisk społecznych, którzy padali ofiarami aresztowań w pierwszy etapie wojny, często nie byli ludźmi znanymi. Niejednokrotnie byli to kierownicy wiejskich szkół, mamy wiele przykładów aresztowań właśnie tej grupy społecznej. Tylko dlatego, że mogli pociągnąć za sobą społeczność byli masowo aresztowani, często skazani na stracenie.
Andrzej Wiatkowski:
Już jesienią 39. roku miały miejsce trzy spotkania Gestapo i NKWD. Wypracowano wtedy szczegóły likwidacji narodu polskiego. Pierwszą egzekucją, jaką przeprowadzono w ramach tej akcji, była egzekucja na polach byłej wsi Dyminy. Przy ulicy Weterynaryjnej stoi pomnik, upamiętniający tę zbrodnię.
Debatę można obejrzeć także na naszym profilu fejsbukowym.