Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Coraz bliżej modernizacji nowej siedziby Teatru "Kubuś". Jest dziewięć ofert przetargowych

środa, 15 stycznia 2020 12:20 / Autor: Beata Kwieczko
Coraz bliżej modernizacji nowej siedziby Teatru "Kubuś". Jest dziewięć ofert przetargowych
Coraz bliżej modernizacji nowej siedziby Teatru "Kubuś". Jest dziewięć ofert przetargowych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Dziewięć ofert na budowę nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" wpłynęło do Urzędu Miasta w Kielcach. W ciągu kilku dni powinien zostać wyłoniony wykonawca. Dzięki temu prawdopodobnie pod koniec następnego roku najmłodsi widzowie będą oglądać spektakle w nowym miejscu.

Miasto ogłosiło przetarg na przystosowanie budynku po zespole powięziennym przy ulicy Zamkowej pod potrzeby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach w połowie listopada ubiegłego roku. - Realizacją tego zadania jest zainteresowanych dziewięć firm, przy czym część z tych ofert jest złożona przez konsorcja. Najtańsza oferta wynosi 32 miliony złotych, a najdroższa ponad 43 miliony. W tym momencie wszystkie są sprawdzane i weryfikowane pod względem formalno-prawnym, a po zakończeniu tego procesu dowiemy się ostatecznie, kto wygrał ten przetarg - mówi Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc i dodaje: - Są pewne środki przeznaczone na lata następne na realizację tego zadania i jeżeli okaże się, że wybrana oferta przekroczy ten budżet, to trzeba będzie znaleźć dodatkowe pieniądze.

- Wierzę, że kolejne kroki w postępowaniu przetargowym, czyli dokumentacja i podpisanie umowy nastąpi bardzo szybko i pod koniec 2021 roku lub na początku 2022 nowa siedziba zostanie otwarta dla widzów. Będzie  imponująca, ponieważ znajdzie sie w fantastycznym miejscu kulturalnym, pewnego rodzaju wyspie kulturalnej wokół Pałacu Biskupów - stwierdza Robert Drobniuch, dyrektor Teatru.

O przeniesieniu "Kubusia" do nowej siedziby mówiło się od kilku lat. Na początku pojawiły się problemy z pozyskaniem na ten cel pieniędzy unijnych, które miałyby pokryć 80 procent kosztów przebudowy. Udało się je zdobyć w 2016 roku. Później plany przystosowania budynków przy ulicy Zamkowej zostały wstrzymane ze względu na brak funduszy w budżecie miasta. Ostatecznie udało się wygospodarować potrzebne środki w maju ubiegłego roku. Adaptacja budynków powięziennych na potrzeby "Kubusia" ma kosztować około 31 milionów złotych.

Teatr  będzie mieścił się w gmachach, w których niegdyś znajdowała się kuźnia i siedziba starosty. W ramach inwestycji część budynków zostanie rozebrana, część zmodernizowana, zostaną dobudowane kolejne kondygnacje. W budynku dworu starościńskiego znajdzie się duża scena dla 148 widzów, a także scena mała dla około 80 widzów. W głównym budynku będzie również foyer, szatnia i toalety dla widzów, a także bufet. Będą miejsca dodatkowe, bo budynek kuźni zostanie zagospodarowany w ramach zaproponowanego projektu na cele administracyjne, a także na pracownie, m.in. plastyczną.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO