MIASTO
Trwają międzynarodowe warsztaty w ŚCO
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbywają się dziś (28 czerwca) międzynarodowe warsztaty "Chirurgiczna rehabilitacja głosu po całkowitej laryngektomii”. Doświadczeniem w tej dziedzinie podzielił się profesor Michiel van den Brekel, z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie.
– Współpracujemy już od kilku lat. Dzisiejsze warsztaty to dla nas wielka inspiracja. Poddajemy się też ocenie wysokiej klasy ekspertowi w tej dziedzinie. Z jednej strony to jest bardzo okaleczające, bo usuwamy krtań, ale dzięki tej współpracy z profesorem van den Brekel, możemy chorym przywracać głos – opowiada prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Holenderski specjalista również jest zadowolony ze współpracy. Jak podkreśla, nasza placówka działa na bardzo wysokim poziomie.
– Jesteśmy podobnymi Instytutami, mamy podobną atmosferę. Ludzie tutaj pracujący są oddani w walce z nowotworem, który nie jest miłą chorobą. To jest straszne nieszczęście, ale bardzo często postawa personelu pomaga pacjentowi w leczeniu. Przyjazna atmosfera, motywacja, to niezbędne elementy do pomocy, a to wszystko jest w Świętokrzyskim Centrum Onkologii – podkreśla prof. Michiel van den Brekel, z Uniwersytetu Vrije w Amsterdamie.
Specjalista dodaje, że do raka krtani w dużej mierze przyczynia się palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu.
Współpraca z holenderskim Instytutem Raka i z Kliniką Chirurgii Głowy i Szyi spowodowała zmianę standardu postępowania z pacjentami po całkowitej laryngektomii (usunięciu krtani) w naszym kraju.
– Byliśmy głównym motorem napędowym tej zmiany. Wcześniej pacjenci po usunięciu krtani byli uczeni w Polsce mowy przełykowej, którą niestety mogło osiągnąć tylko około 30 proc. ludzi. Reszta traciła pracę i dotychczasowe życie. Nie była to łatwa zmiana. Natomiast teraz nikt nie dyskutuje z tym, że jednoczasowa laryngektomia z implantacją protezy głosowej, jest złotym standardem w rehabilitacji. Pozwala 90 proc. ludzi wrócić do pracy i swojego życia. Jesteśmy z tego dumni - wyjaśnia dr n. med. Sławomira Okły, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO.
Pan Edward, już przeszedł operację tego typu. Jak opowiada czas ma ogromne znaczenie.
– Leczyłem się przez pół roku na chrypkę. Niestety, zbyt późno trafiłem na onkologię. Może uniknąłbym operacji. Na szczęście wszystko się udało, żyję i nawet mówię – mówi.
W warsztatach bierze udział 30 osób z całego kraju. Lekarze mają możliwość oglądania transmisji live z sali operacyjnej (całkowita laryngektomia) oraz z wymiany protez głosowych podczas dziennego pobytu pacjenta.
https://emkielce.pl/miasto/chirurgiczna-rehabilitacja-glosu-po-calkowitej-laryngektomii-trwaja-miedzynarodowe-warsztaty-w-sco#sigProGalleria395e7b481c