Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Budżet gotowy. Na co miasto wyda pieniądze w 2017 roku?

środa, 16 listopada 2016 22:04 / Autor: Piotr Natkaniec
Budżet gotowy. Na co miasto wyda pieniądze w 2017 roku?
Budżet gotowy. Na co miasto wyda pieniądze w 2017 roku?
Piotr Natkaniec
Piotr Natkaniec

37 milionów złotych na nową ulicę rotmistrza Witolda Pileckiego, 20 milionów na przebudowę dworca PKS, ponad 50 milionów na nowe autobusy oraz 3 miliony na Koronę Kielce. Na to między innymi zostaną wydane pieniądze z przyszłorocznego budżetu Kielc.

Choć do końca roku jeszcze półtora miesiąca, to urzędnicy przygotowują się do sesji budżetowej, która odbędzie się 22 grudnia. W tym tygodniu przedstawili radnym projekt budżetu na 2017 rok. Zakłada on dochody miasta na poziomie 1 miliarda 200 milionów złotych, czyli o 200 milionów złotych większe niż tegoroczny budżet. Skąd taki wzrost? – Wynika on ze zwiększenia dotacji unijnych, rządowych oraz subwencji oświatowej. W przyszłym roku będziemy rozpoczynać kolejne inwestycje z programów unijnych. Dostaniemy na nie dofinansowanie w wysokości ponad stu milionów złotych. Wzrost rzeczywiście jest spory, ale to nie powód do hura optymizmu – tłumaczy Barbara Nowak, skarbnik miasta. Natomiast wydatki zaplanowano na poziomie 1 miliarda 300 milionów złotych. Deficyt sięgnie blisko 121 milionów złotych.

Będą remonty

Łącznie na inwestycje zostanie wydanych 281 milionów złotych. Spora część kwoty zarezerwowana jest dla Miejskiego Zarządu Dróg. Drogowcy rozpoczynają budowę ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nowa arteria odciąży zatłoczoną ulicę Wrzosową. Połączy ona rondo Czwartaków na Ostrej Górce ze skrzyżowaniem ulic Tarnowskiej, Wapiennikowej i alei Popiełuszki. Przygotowania do tej ogromnej inwestycji rozpoczną się lada dzień. – 22 listopada zaplanowaliśmy przekazanie placu budowy głównemu wykonawcy, czyli firmie Skanska. Od tego momentu może on już prowadzić prawe przygotowawcze. Będą one polegać na wycince samosiejek, krzaków i krzewów. Jest ich dosyć sporo, ponieważ droga będzie przebiegać w nowych śladzie. Oprócz tego do wyburzenia są dwa budynki gospodarcze. Na przeprowadzenie tych prac wykonawca rezerwuje sobie czas do końca lutego. Zakładamy, że wczesną wiosną rozpoczną się roboty drogowe – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.

Oprócz tego drogowcy wyremontują ul. Łopuszniańską oraz ul. Cmentarną na odcinku od ul. Sandomierskiej do ul. Zielnej wraz z przebudową parkingu przy cmentarzu w Cedzynie. Zdecydowanie mniejsze pieniądze przeznaczone są na przygotowanie kilku inwestycji, które ruszą w 2018 roku i będą finansowane z funduszy unijnych. Są to m.in. przebudowa ulic Witosa, Zagnańska, Domaszowska czy skrzyżowanie al. Tysiąclecia Państwa Polskiego z al. Solidarności.

Autobusy i dworzec priorytetem

Jednak najwięcej pieniędzy związanych z inwestycjami przeznaczonych jest na zakup 25 nowych autobusów hybrydowych komunikacji miejskiej. Na ten cel przeznaczono ponad 51 milionów złotych. Zmiana części floty autobusowej ma związek z realizacją programu unijnego dotyczącego nie tylko zakupu nowoczesnych autobusów, ale także budowy kolejnych bus pasów, ścieżek rowerowych czy modernizacji skrzyżowań oraz wprowadzenia Systemu Inteligentnego Sterowania Ruchem. W budżecie na ten rok zarezerwowano też 20 milionów złotych (z 41 mln zł potrzebnych) na budowę nowego dworca PKS. W połowie grudnia zostanie rozstrzygnięty konkurs na opracowanie koncepcji budowy nowego centrum komunikacyjnego. 

85 mln na 500+ i 3 mln na Koronę

Najwięcej pieniędzy w przyszłorocznym budżecie pochłonie oświata oraz opieka społeczna. Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie trafi 290 milionów złotych. Te fundusze zostaną przeznaczone między innymi na wypłatę świadczeń związanych z programem Rodzina 500+ (85 mln zł) na fundusz alimentacyjny (51 mln zł) czy na utrzymanie Domów Opieki Społecznej (35 mln zł)

W budżecie znalazły się także środki na wsparcie klubów sportowych. Z miejskiej kasy do Korony Kielce ma trafić 3 mln zł, czyli zdecydowanie mniej niż w poprzednich latach. – Obiecałem, że w tym roku nie zwrócę się do Rady Miasta po pieniądze. Nadal zamierzam wspierać klub, ale będą to pieniądze podobne do tych, które dostaje Vive Tauron Kielce – tłumaczy Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. Co ciekawe w projekcie budżetu nie uwzględniono wpływu z tytułu sprzedaży Korony w przyszłym roku.

 

Teraz projekt budżetu musi zaakceptować Regionalna Izba Obrachunkowa. Kolejnym etapem będzie sesja budżetowa..

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO