Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Biegli "Tropem Wilczym"

niedziela, 05 marca 2023 12:32 / Autor: Wojciech Dudkowski
Biegli "Tropem Wilczym"
Biegli "Tropem Wilczym"
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Kielecki Rynek był startem i metą tegorocznej edycji „Biegu Tropem Wilczym”. Prawie 400 osób przebiegło 10 kilometrów wokół centrum Kielc, by oddać hołd Żołnierzom Wyklętym.

To już jedenasta edycja tego wydarzenia. Jak podkreśla Paweł Jańczyk, prezes stowarzyszenia SieBiega, po raz kolejny zapisali się chętni na wszystkie 400 miejsc.

– Jest to inauguracja biegowego roku, to pierwsza duża biegowa impreza, która odbywa się w Kielcach. Główny cel tego biegu to uczczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych, choć nie chcemy niczego narzucać jego uczestnikom. Wszyscy dostają jednak numery startowe z patriotyczną grafiką – zaznacza.

Bezkonkurencyjnym zwycięzcą okazał się Tomasz Biskupski z Sukowa. Całą trasę przebiegł w 33 minuty i 14 sekund.

– Ten bieg ma zarówno aspekt historyczny, jak i sportowy. Z mojej strony jest to zabawa, choć trasa - ciężka. Jestem zadowolony, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu i upamiętniać tych, którzy walczyli o wolną Polskę – mówi i dodaje, że na trening i bieganie nie ma złej pogody.

W biegu wzięło udział wielu debiutantów, którzy nie mieli wcześniej doświadczenia z kilkukilometrowymi dystansami.

– To dla mnie duże wyzwanie, najważniejsze, żeby dobiec na metę. Motywuje mnie chęć upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych i oddania im czci – mówi Marta.

Wśród uczestników byli również ci, którzy pamiętają czasy Niezłomnych. 75-letni Zdzisław Goraj również wziął udział w biegu po raz pierwszy, choć trenował wcześniej na podobnych dystansach.

– Moi dziadkowie brali udział w walkach, komuniści potem ich niszczyli, musieli się ukrywać. Chcę ich upamiętnić – mówi.

Nie brakowało także doświadczonych uczestników, takich jak Tomasz, który przebiegł w swoim życiu kilka maratonów, także za granicą.

– Najbardziej lubię biegi patriotyczne, biegniemy zawsze ekipą w koszulkach z symbolami Polski, aby upamiętnić tych, którzy za nas walczyli.

Organizatorami biegu byli Urząd Miasta w Kielcach oraz Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegowe sieBIEGA. Podobne wydarzenia odbywały się w ten weekend w całej Polsce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO