MIASTO
Bieg niepodległych
W najbliższy wtorek, już po raz 96 będziemy świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. W szereg uroczystości z tym dniem związanych wpisuje się również Bieg Niepodległości. Odbędzie się on w niedzielne przedpołudnie, już po raz siódmy. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się do udziału w „truchtaniu” po kieleckich ulicach. Jak i gdzie można to zrobić?
W tym roku trasa będzie liczyła 10 kilometrów, jeśli chodzi o bieg otwarty. Młodsi jego uczestnicy przebiegną kilometr. Obie grupy wystartują z alejki spacerowej Parku Miejskiego im Stanisława Staszica, a zakończą na mecie przy Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
- Zapraszamy na jeden z największych biegów w Kielcach. Już w poniedziałek mieliśmy około 800 osób zgłoszonych, a zapisy on-line, nadal trwają. Chętni biegacze mogą przyjść nawet w dniu biegu i też zostaną wpisani. Pobiegajmy, cieszmy się, radujmy. zastanówmy sie gdzie zmierzamy i kim jesteśmy - zachęca Bożentyna Pałka Koruba Wojewoda Świętokrzyski
Kim jesteśmy? Polakami! W niedzielę wszyscy chętni będą biegaczami. Dokąd zmierzamy? Polacy do lepszej i mądrej Polski, a biegacze do mety… Co ciekawe, każdy, kto do niej dobiegnie zostanie w jakiś sposób uhonorowany, a część z nich w sposób szczególny. Dosyć nietypowy sposób na nagradzanie uczestników w tym roku wybrali jego organizatorzy. Jaki to sposób?
- Zwykle próbujemy podkreślić i zaakcentować, że jest to bieg niepodległościowy. Oprócz zwycięzców, honorujemy tych, którzy dobiegną z flagą naszego kraju. Nagrodzimy również zawodnika, który dobiegnie na 96 miejscu, z racji 96 rocznicy odzyskania niepodległości, ale i 13 od końca. Ma to symbolizować naszą wieloletnią współpracę przy organizacji biegu z XIII Pułkiem Ułanów Wileńskich. Oczywiście nagrody dostaną tak najstarszy, jak i najmłodszy zawodnik biegu - mówi Bożentyna Pałka Koruba Wojewoda Świętokrzyski
Utrudnienia w ruchu
Przy okazji warto wspomnieć, że w związku z Biegiem Niepodległościowym wystąpią dosyć istotne utrudnienia w ruchu. Bieg odbywał się będzie w godzinach 10:00 – 11:30 ulicami: Zamkowa, Staszica, Sienkiewicza, Mała, Rynek (północna i wschodnia pierzeja), Duża, Jana Pawła II, Krakowska, al. Legionów, Sołtysiaka „Barabasza”, Kwasa, Szczepaniaka, al. Na Stadion, Pakosz, Osobna, al. Legionów, Gagarina, Spacerowa, Żabia, skwer Szarych Szeregów, bród pod ul. Ogrodową, park im. Staszica, Solna, Staszica, Zamkowa.
W związku z tym od godziny 7:00 do zakończenia biegu zamknięta dla ruchu zostanie ul. Zamkowa, a od godziny 8:00 ul. Jana Pawła II na odcinku od ul. Seminaryjskiej do Placu Najświętszej Marii Panny. Około godziny 10:15, nastąpi chwilowe, zamknięcie dla ruchu skrzyżowania ulic: Jana Pawła II, Seminaryjskiej i Ogrodowej, czyli tzw. „Krakowskiej Rogatki”. W godzinach od 10:00 – 11:30 zamknięta zostanie al. Legionów od ul. Marmurowej do ul. Krakowskiej. W tych godzinach zamknięta zostanie także ul. Sołtysiaka „Barabasza” oraz ul. Gagarina. W czasie biegu należy się spodziewać utrudnień zwłaszcza na skrzyżowaniach z ul. Marmurowej, Pakosz i Osobnej oraz na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej, Gagarina i Spacerowej. Utrudnienia występować będą również na pozostałych ulicach krzyżujących się z tymi, którymi prowadzi trasa biegu.
123 lata trwała gonitwa za wolnością, niektórzy tym biegiem strasznie się zmęczyli, wielu przypłaciło nim swoje życie. Biegnąc w niedzielę pamiętajmy o tych, którzy pozwolili urodzić się nam w niepodległej Polsce, którzy pozwolili cieszyć się wolnością wreszcie pamiętajmy o tych, dzięki którym na kolorowej mapie europy, znalazło się miejsce dla biało-czerwonych barw.