Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

[FOTO] Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Kielc

niedziela, 15 grudnia 2019 19:41 / Autor: Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Setki harcerzy z całego województwa przyszły w niedzielę do kieleckiej katedry, by wziąć udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Jan Piotrowski.

W trakcie uroczystej Mszy świętej w bazylice katedralnej harcerze wręczyli przywiezione z Zakopanego światło księdzu biskupowi Janowi Piotrowskiemu, który następnie przekazał je przedstawicielom poszczególnych hufców:

- Bez wątpienia tam gdzie jest światło, jest poczucie bezpieczeństwa, tam jest nadzieja.  W świetle człowiek się dobrze czuje i po raz kolejny przyjmujemy betlejemskie światełko pokoju w naszej diecezji. Z perspektywy tego wydarzenia patrzymy w kierunku świąt Bożego Narodzenia, bo tam przy scenie narodzenia Jezusa w ewangelii Świętego Łukasza jest mowa o świetle i jaśniejącym niebie. Życzyłbym wszystkim, którzy zaniosą to światło betlejemskie do domu, by zanieśli również symbolicznie Jezusa w środowiska swojego życia - mówił pasterz diecezji kieleckiej.

Tegoroczne Betlejemskie Światełko Pokoju przebywa drogę z Betlejem pod hasłem „Światło, które daje moc” i - jak tłumaczy Agnieszka Stochmal z Biura Komendy ZHP Chorągwi Kieleckiej -  jest ono jak najbardziej trafne: - Liczymy, że ten nikły płomyczek, który potrafi pokonać wszechobecny i przerażający mrok doda każdemu trochę otuchy, odwagi i pocieszenia – mówi Stochmal.  

Po zakończeniu eucharystii harcerze  przemaszerowali ulicą Dużą na rynek. Tam Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane na ręce prezydenta Kielc Bogdana Wenty,  rozdano je też kielczanom, którzy zanieśli blask płomyka do swoich domów.

Przypomnijmy, że Betlejemskie Światełko Pokoju, to symbol, który skauci wymyślili jako metaforyczne przekazanie pokoju na świecie. Tradycja tego wydarzenia ma już prawie trzy dekady, a Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w akcji od 1991 roku.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO