Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Barbórka w Kielcach. W Ogrodzie Botanicznym odsłonią pomnik Hilarego Mali

piątek, 03 grudnia 2021 14:33 / Autor: Adrianna Linertowicz
Barbórka w Kielcach. W Ogrodzie Botanicznym odsłonią pomnik Hilarego Mali
Fot. UM Kielce
Barbórka w Kielcach. W Ogrodzie Botanicznym odsłonią pomnik Hilarego Mali
Fot. UM Kielce
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego zaprasza na uroczyste odsłonięcie pomnika Hilarego Mali, które odbędzie się w sobotę, 4 grudnia, w kieleckim Ogrodzie Botanicznym. Wydarzenie towarzyszy obchodom Barbórki.

– Chcemy uświetnić tegoroczną Barbórkę ponownym odsłonięciem pomnika Hilarego Mali, naszego praprapragórnika, który fedrował swego czasu pod Karczówką. Zależało nam na tym, aby lokalizacja w pewien sposób nawiązywała do tego miejsca, dlatego też wraz z dyrekcją Geoparku postanowiliśmy przenieść pomnik z ulicy Szkolnej, gdzie stał nieco zapomniany przez 45 lat, do Ogrodu Botanicznego - mówi Jan Kowalski, prezes SATG, generalny honorowy dyrektor górniczy.

– Wystąpiliśmy do miasta o fundusze na ten cel, jednak nie udało nam się przejść dalej. Zorganizowaliśmy zatem pospolite ruszenie i z naszych skromnych emerytur górniczych udało się tego dokonać. Pomnik został przewieziony, postawiony i zakonserwowany, a jutro nastąpi jego ponowne odsłonięcie w prawdziwie górniczej atmosferze - dodaje Jan Kowalski.

Uroczystość odbędzie się w Kielcach, w Ogrodzie Botanicznym, w sobotę 4 grudnia, o godzinie 15. Potem, w kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza na Karczówce, będzie miała miejsce Msza święta w intencji Stowarzyszenia Absolwentów oraz z okazji Barbórki.

Po mszy chętni będą mogli spotkać się w restauracji Karczówka (ul. Karczówkowska 64) na gorącej zupie i wspomnieniach przy kawie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO