Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Antyfonarz zaprezentowany. To część naszego dziedzictwa

wtorek, 20 października 2020 14:29 / Autor: Piotr Wójcik
fot. UJK
Piotr Wójcik

W Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się promocja reprintu Antyfonarza Kieleckiego wydanego przez Wydawnictwo Jedność z okazji jubileuszu 50-lecia UJK.

Spotkanie odbyło się w wąskim gronie autorów i wydawców reprintu. Pomysłodawcą i redaktorem wydania był prof. dr hab. Krzysztof Bracha. – Tym dziełem jeden z najmłodszych uniwersytetów klasycznych w Polsce oddaje honor wspaniałej historii. Nie lokalnej, ale historii ogólnonarodowej, ogólnopolskiej. Hymn "Gaude Mater Polonia" (jest częścią Antyfonarza – red.) i całe oficjum o świętym Stanisławie, który jest naszym patronem narodowym, to część dziedzictwa narodowego – mówił podczas spotkania prof. Krzysztof Bracha.

Reprint dzieła (zdjęcia wykonał Krzysztof Pęczalski – przyp. red.) poprzedzają fachowe komentarze. Dzieło można zobaczyć w Bibliotece Uniwersyteckiej. Zostało też przesłane do wszystkich bibliotek uniwersyteckich w Polsce, a za pośrednictwem kieleckiej Kurii Diecezjalnej do bibliotek seminaryjnych. Można je też kupić w księgarni Wydawnictwa Jedność.

Promocji Antyfonarza towarzyszy wystawa "Średniowieczne skarby Kielc". Rękopiśmienne księgi dawnej biblioteki kolegiaty kieleckiej wypożyczono z Muzeum Historii Kielc. Wystawę będzie można oglądać do 13 listopada 2020 r. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Oprac. na podst.: ujk.edu.pl

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO