Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

[FOTO]76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

środa, 13 kwietnia 2016 20:08 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
[FOTO]76. rocznica Zbrodni Katyńskiej
fot. Dariusz Skrzyniarz
[FOTO]76. rocznica Zbrodni Katyńskiej
fot. Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Kielczanie upamiętnili 76. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Z tej okazji ulicami stolicy województwa świętokrzyskiego przeszedł III Kielecki Marsz Pamięci. Ruszył on z końca ulicy Sienkiewicza. Maszerujący zatrzymywali się na Placu Artystów, przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz przy Cmentarzu Partyzanckim. Finał uroczystości odbył się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia u zbiegu ulic Krakowskiej i Gagarina.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wydarzenia.

W III Kieleckim Marszu Pamięci uczestniczyli uczniowie kieleckich szkół w mundurach żołnierzy polskich z września 1939 roku. O artystyczną oprawę wydarzenia zadbała grupa teatralna „Podwórkowa Arena Absurdu”. Na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia zaproszeni na uroczystość oficjele przemówili do zebranych.

Na początek Leszek Bukowski z kieleckiej delegatury IPN w skrócie przypomniał tło historyczne wydarzeń sprzed 76 lat. Mówił, że do niewoli sowieckiej trafiło blisko 250 tys. Polaków stanowiących elitę narodu. Obozy w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku zostały przygotowane już na początku wojny. - Znalazło się w nich kilkadziesiąt tysięcy polskich oficerów, funkcjonariuszy policji państwowej oraz innych służb. To był czas, w którym sowieci próbowali przekonać znajdujących się w tych obozach, by zdradzili swoją ojczyznę i przeszli w szeregi sowieckie. Nie zgodzili się. Dlatego 5 marca 1940 roku decyzją najwyższych władz politycznych Związku Sowieckiego wydano zgodę na likwidację tego niedającego żadnych rokowań elementowi – mówił Leszek Bukowski. Wspomniany dokument sygnował między innymi Józef Stalin. Taką samą decyzję 22 marca wydał Ławrientij Beria, szef NKWD. Ta z kolei nie dotyczyła likwidacji oficerów i żołnierzy lecz osób cywilnych więzionych na wschodzie. Rozstrzelano 7305 osób.

Jak mówi Leszek Bukowski, Zbrodnia Katyńska rozpoczęła się już 15 marca 1940 roku, kiedy to rozstrzelano w Katyniu pierwszych 13 oficerów Wojska Polskiego. Łącznie zamordowano 21768 osób.

- Po raz kolejny na tym wzgórzu oddajemy hołd naszym braciom zamordowanych przez oprawców sowieckich. Oddajemy też hołd ich matkom, córkom, siostrom, które do końca swojego życia płakały. Jakże pięknie tę ideę przekazał prof. Gustaw Zemła w tej instalacji „Sen”, instalacji, która jest sanktuarium katyńskim - mówił prezydent Kielc Wojciech Lubawski wskazując na rzeźbę, która niedawno została ustawiona na skwerze przy Kadzielni. - To jedno z najbardziej wzruszających miejsc martyrologii na naszej ziemi – podsumował prezydent.

- Następna rocznica, którą musimy wspomnieć to 6. rocznica tragedii smoleńskiej. Następna elita zginęła podążając do Katynia, aby uczcić 70. rocznicę mordu katyńskiego – mówiła Anna Łakomiec ze Stowarzyszenia Kieleckiej Rodziny Katyńskiej. Za obecność dziękowała młodzieży, która w sporej reprezentacji wzięła udział w uroczystości.

Refleksją na temat wydarzeń katyńskich sprzed 76 lat podzielił się marszałek Adam Jarubas. - To był tak naprawdę cios w serca. Tak duża grupa Polaków, elita, nigdy nie została eksterminowana w zmasowany i zaplanowany sposób. Gdyby nie ten mord być może losy Polski wyglądałyby zupełnie inaczej. Przez lata musieliśmy odbudowywać tę bolesną stratę – mówił marszałek.

Kliknij, aby zobaczyć zdjęcia z wydarzenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO