Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Co dalej z konkursami na stanowiska dyrektorów dwóch Muzeów i Teatru "Kubuś"?

środa, 08 lipca 2020 14:03 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Od kilku miesięcy nie zostały obsadzone stanowiska dyrektorów Muzeum Historii Kielc oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Prezydent Bogdan Wenta nie zdecydował także do tej pory, kto zostanie nowym szefem Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".

Przypomnijmy: Muzeum Zabawek i Zabawy nie ma dyrektora od końca listopada ubiegłego roku, kiedy to Maciejowi Obarze skończył się kontrakt. Władze miasta ogłosiły konkurs na nowego dyrektora. Do udziału w nim zgłosiły się dwie osoby, jedną z nich był sam Maciej Obara. Komisja rekrutacyjna stwierdziła jednak, że żaden z kandydatów nie nadaje się, aby pełnić tę funkcję i na stanowisko bez konkursu została powołana dotychczasowa zastępczyni dyrektora, Anna Tyszewicz-Obara.

Kolejny konkurs został ogłoszony w styczniu. Maciej Obara wystartował w nim ponownie. Nabór zakończył się w lutym, a trzy miesiące później władze miasta unieważniły konkurs, tłumacząc swoją decyzję przedłużającą się sytuacją epidemiologiczną i odesłały dokumenty aplikacyjne kandydatom. Unieważniony został także konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Kielc, w którym po przejściu na emeryturę Jana Główki od lutego obowiązki szefa pełni Krzysztof Myśliński.

Władze miasta nie podjęły również decyzji, kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Lalki i Aktora "Kubuś". Konkurs został ogłoszony przez Urząd Miasta na początku marca. Do udziału w nim zgłosiło się sześciu kandydatów, ale jeden z nich nie był brany pod uwagę, bo złożył dokumenty po upływie terminu. 16 czerwca odbyły sie rozmowy kwalifikacyjne, do których przystąpiły cztery osoby. 

Rekomendację komisji konkursowej otrzymał Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser teatralny a także kulturoznawca-teatrolog i psycholog. Ukończył studia na wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, a wcześniej kulturoznawstwo-teatrologię i psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Do tej pory prezydent nie zdecydował jednak, czy zostanie on nowym dyrektorem "Kubusia". Obecny szef Teatru, Robert Drobniuch, pozostanie na stanowisku do końca sierpnia. Później pokieruje Teatrem Lalek "Guliwer" w Warszawie.

Na razie nie wiadomo, kiedy ratusz ogłosi ponownie konkurs na stanowisko dyrektorów Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Muzeum Historii Kielc, a także kiedy zapadnie decyzja w sprawie Teatru "Kubuś".

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO