Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

MIASTO

Szpital Tymczasowy w Targach Kielce ruszy około 20 listopada

wtorek, 27 października 2020 12:00 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Około 20 listopada będzie gotowy szpital tymczasowy w Targach Kielce. Na początek znajdzie się tam 300 miejsc dla pacjentów chorych na covid-19, w tym około 50 miejsc respiratorowych. Docelowo może być tam leczonych około tysiąc osób zarażonych koronawirusem.

Jak informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, obecnie trwają prace projektowe i przygotowywane są umowy na zlecenie ich wykonania.

–  24 października Ministerstwo Zdrowia wydało polecenie na utworzenie i współprowadzenie szpitala tymczasowego w Targach Kielce. Przygotowujemy też specjalną stronę internetową, poprzez którą będzie mogła zgłaszać się kadra chętna do pracy. Oprócz dobrowolnych zgłoszeń, będzie ona pochodziła z różnych miejsc, m.in. będą to lekarze zatrudnieni w POZ, osoby zatrudnione w resortowych jednostkach, chodzi tu przede wszystkim o Ministerstwo Obrony Narodowej. Poza tym myślimy o wsparciu ze strony  PSP, OSP oraz szkół medycznych – mówi wojewoda.

– Szacunki wskazują, że potrzebnych jest 30-50 lekarzy, około 200 pielęgniarek oraz około 50 osób tzw. personelu pomocniczego. Główna baza sprzętowa będzie pochodziła z Agencji Rezerw Materiałowych. Możemy liczyć na jeden tomograf, co najmniej jeden aparat RTG, pełną bazę łóżkową i monitorową. Po podpisaniu umowy sprowadzimy sprzęt i skompletujemy kadrę – dodaje wojewoda.

Łóżka będą zlokalizowane na dwóch halach wystawienniczych, każda ma po około 4 tysiące metrów kwadratowych. Oprócz tego wydzielona zostanie tzw. strefa czysta, na której będą sytuowane elementy bazy diagnostycznej, część laboratoryjna i administracyjna. Jedna z hal przeznaczona zostanie do bezpiecznego wejścia personelu; tam znajdą się szatnie oraz natryski. Jednostką patronacką dla tymczasowego szpitala będzie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Budowa lecznicy w TK to koszt około 4 milionów złotych.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO