Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Zdobienia sprzed kilku wieków. Okryto je w starym kościółku

środa, 09 sierpnia 2017 18:15 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Zdobienia sprzed kilku wieków. Okryto je w starym kościółku
Zdjęcia udostępniło MWK
Zdobienia sprzed kilku wieków. Okryto je w starym kościółku
Zdjęcia udostępniło MWK
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

Pozostałości złoceń z XVIII wieku odkryto podczas prac konserwatorskich w kościółku z Rogowa, który znajduje się w zbiorach Parku Etnograficznego w Tokarni. Oryginalne złocenia zostały zabezpieczone. Zdobienia nie zachowały się jednak we wszystkich partiach. Brakujące fragmenty będą rekonstruowane. To nie wszystkie odkrycia, jakich konserwatorzy dokonali w niewielkiej świątyni.

W trakcie usuwania przemalowań z obrazu Matki Boskiej z Dzieciątkiem odkryto malowane zasłony stanowiące tło wizerunku. To potwierdziło wcześniejsze badania etnografów z Tokarni, z których wynikało, że dzieło miało właśnie taki element. Odkrywki warstw technologicznych oraz badania chemiczne pigmentów ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czyli czarną monochromię wykonaną w technice olejnej.

- Kościółek wraca do pierwotnego i zachwycającego wyglądu – mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej. - Założenia są takie, żeby te kompleksowe prace konserwatorskie zabezpieczyły najstarsze struktury kościoła oraz przywróciły pierwotne walory artystyczne obiektu – dodaje.

Bieżące prace konserwatorskie w kościele sprzed kilku wieków rozpoczęły się w maju tego roku. Przedmiotem prowadzonej renowacji jest ołtarz główny. Jego bryła utrzymana jest w stylu późnobarokowym i posiada ornamentykę rokokową. Przywrócony zostanie także obraz św. Mikołaja wraz z mechanizmem zasuwy.

Kościółek szpitalny pw. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa pochodzi z 1761 roku. Prace konserwatorskie odbywają się dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość projektu wynosi 79 tysięcy złotych, z czego 58,5 tys. to dofinansowanie ministra.

To kontynuacja wcześniej przeprowadzonych prac. W 2014 roku odrestaurowane zostały dwa ołtarze boczne. Pod czwartą warstwą malarską została odkryta pierwotna polichromia. W tym przypadku, to między innymi malunki imitujące marmur, hostia, motywy kwiatowe i gwiazdy. W ramach projektu sprzed kilku lat powstała także reprodukcja obrazu św. Jana Nepomucena, który skradziono z kościółka w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO