KULTURA
Wystawa estońskich rękawiczek
Nietypową wystawę estońskich rękawiczek prezentuje Muzeum Dialogu Kultur. Zobaczymy na niej wzorzyste elementy tej części garderoby z różnych epok. Dowiemy się także o symbolicznym znaczeniu rękawiczek dla Estończyków.
Wystawa pod hasłem „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii” składa się z niewielu plansz, lecz prezentujących ciekawostki, o których być może nie każdy wiedział. Estończycy mają dużo bogatsze tradycje związane z rękawiczkami niż inne narody. Oczywiście u nich również funkcjonują jako ozdoba czy ochrona przed chłodem. Ale to nie wszystko. Jak mówi Agnieszka Caban, kierownik Muzeum Dialogu Kultur, rękawiczki były ważnym elementem posagu panny młodej, a następnie elementem zaślubin. Wierzenia ludowe nakazywały także chowanie zmarłych wraz z rękawiczkami.
Dzierganie rękawiczek to głęboko zakorzeniona w Estonii tradycja. Te wykonywane w najdawniejszych czasach trudno dziś nazwać ozdobnymi. Potem zyskiwały symbole a następnie różnokolorowe wzory. Dziergania rękawiczek uczone były już 10-letnie dziewczynki. Temu zajęciu oddawano się we wszystkie pory roku w przerwach między codziennymi obowiązkami.
Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Dialogu Kultur do końca lutego.