Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KULTURA

Spróbuj malować jak Nikifor! Warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur

czwartek, 08 lipca 2021 16:06 / Autor: Beata Kwieczko
Spróbuj malować jak Nikifor! Warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur
Spróbuj malować jak Nikifor! Warsztaty w Muzeum Dialogu Kultur
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Muzeum Dialogu Kultur organizuje warsztaty towarzyszące wystawie czasowej "Nikifor". Pierwsze zajęcia odbędą się w niedzielę, 18 lipca. Podczas nich uczestnicy spróbują namalować budynek Muzeum w stylu charakterystycznym dla twórczości artysty.

Nikifor Krynicki jest zaliczany do grona najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych - prymitywistów. Jego pracownią był tzw. murek przy ulicy Puławskiego w Krynicy.

– To fragment podmurówki, na której codziennie tworzył, tam rozmawiał z przechodniami i eksponował swoje prace. Miał też w Krynicy miejsce nazywane letnią pracownią. Było to nieduże drewniane pomieszczenie, w którym również prezentował swoje dzieła. W późniejszych latach tworzył także w domu – mówi Artur Ptak, kurator wystawy.

Dorobek Nikifora liczy kilkadziesiąt tysięcy prac. Jego twórczość to głównie autoportrety i panoramy Krynicy. Malował na skrawkach papieru, kawałkach tektury i okładkach zeszytów. Na wystawie został przestawiony szeroki przekrój twórczości artysty. Są to zarówno słynne krynickie pejzaże, fantastyczne stacyjki kolejowe, urzędy i "Kasa-banki", a nawet wnętrza budynków i niezwykle rzadkie autoportrety. 45 prac pochodzi ze zbiorów Galerii Sztuki "Romanówka" w Krynicy, oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, a trzy z Muzeum Narodowego w Kielcach.

Uczestnicy warsztatów przyjrzą się typowym dla Nikifora krajobrazom, podpatrzą jego styl malowania tradycyjnych krynickich budynków i spróbują spojrzeć na nowo na architekturę Kielc. – Zainspirowani wystawą prac Nikifora, zwiedzaną razem z przewodnikiem, przeniosą się na płytę kieleckiego Rynku, gdzie pod okiem prowadzącego zajęcia spróbują namalować budynek Muzeum w stylu charakterystycznym dla twórczości Nikifora – informuje Urszula Kinder, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Kielcach.

Warsztaty są skierowane do młodzieży i osób dorosłych. Odbędą się 18 lipca w godzinach od 10.30 do 12. Na zajęcia obowiązują zapisy. Rezerwacji można dokonywać pod numerem telefonu: 41 344 60 96 wew. 302 lub 307, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 15.30. Koszt warsztatów wynosi 7 złotych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO